pomoc dziecku w nauce

Jak pomóc dziecku w nauce? Czyli co robić gdy dziecko ma słabe oceny.

Marzeniem każdego rodzica jest to, aby dziecko chętnie zdobywało nową wiedzę, a ze szkolnych klasówek miało same piątki i szóstki. Zdarza się jednak, że dziecko czuje do szkoły zniechęcenie, a to z kolei popycha je do niechęci wobec nauki i w konsekwencji słabych ocen. Dzisiaj przedstawiamy przydatne wskazówki, jak pomóc dziecku w nauce, by na nowo obudzić w nim ciekawość świata. Jednocześnie odpowiadamy na częste pytanie, co robić, gdy dziecko ma słabe oceny.
Czytaj więcej o Jak pomóc dziecku w nauce? Czyli co robić gdy dziecko ma słabe oceny.

matematyka dla dzieci

Dlaczego matematyki warto uczyć się od małego?

Dziecko ucząc się matematyki od najmłodszych lat rozwija tym samym wzrok, słuch i mowę. Jednocześnie poprawia swoją kreatywność, pamięć fotograficzną oraz zdolność myślenia operacyjnego. Wszystkie te czynniki powodują, że dziecko w przyszłości łatwiej będzie rozumieć coraz trudniejszą wiedzę oraz będzie bardziej rozwinięte w stosunku do rówieśników, którzy zaczęli naukę matematyki nieco później. Kiedy zatem można rozpocząć ze swoim maluchem lekcje matematyki?
Odpowiedź na to pytanie zapewne niektórych zaskoczy. Otóż naukę liczenia najlepiej jest rozpocząć jak najszybciej, a dokładniej od pierwszych dni po urodzeniu. Wiele osób zapewne powie: „jak to od pierwszych dni!? Przecież noworodek jeszcze nic nie rozumie!” Okazuje się, że jest to błędne przekonanie, mało tego, liczy się każdy dzień, ponieważ dzieci zaraz po urodzeniu posiadają zdolność nazywaną zdolnością subitacji.
Czytaj więcej o Dlaczego matematyki warto uczyć się od małego?

alternatywne metody nauczania

Alternatywne metody nauczania w edukacji wczesnoszkolnej

Alternatywne metody nauczania to temat, którym rodzice interesują się coraz częściej i coraz chętniej. Potrzeba stworzenia dzieciom odpowiednich warunków do rozwoju jest niezwykle ważna, a wybór kompetentnego przedszkola czy szkoły odgrywa jedną z kluczowych ról. Dziś przedstawiamy powody, dla których warto stosować alternatywne metody nauczania, nie zapominając przy tym o przedstawieniu wszelkich za i przeciw. Oto plusy i minusy szkół alternatywnych w Polsce.
Czytaj więcej o Alternatywne metody nauczania w edukacji wczesnoszkolnej

problemy z czytaniem i pisaniem

Problemy i trudności w nauce czytania i pisania oraz sposoby ich przezwyciężania

Dla większości z nas czytanie i pisanie to umiejętność, która wydaje się oczywista i dość prosta do opanowania. Jednak coraz więcej dzieci ma z tym problem, co wiąże się często z niezrozumieniem, a nawet frustracją rodziców oraz niektórych nauczycieli.

Szacuje się, że zaburzenia pisania i czytania mogą dotyczyć aż 15% dzieci. Początkowe objawy, które mogą sugerować, że dziecko będzie miało problem z pisaniem i czytaniem, możemy zauważyć już w wieku przedszkolnym.

Czytaj więcej o Problemy i trudności w nauce czytania i pisania oraz sposoby ich przezwyciężania

fidget spinner

Czym jest Fidget spinner i kto go wymyślił?

Prawdziwym hitem ostatnich tygodni stała się zabawka Fidget Spinner. Wszystkie dzieci chcą ją mieć, mówi się o zdrowotnych i rozwijających właściwościach tego gadżetu, a magazyn Forbes zakłada, że Fidget ma szanse pobić popularnością nawet zeszłoroczny hit, czyli aplikację Pokemon GO. Co to za zabawka, jak powstała i dlaczego warto ją kupić?

Czytaj więcej o Czym jest Fidget spinner i kto go wymyślił?

czytanie globalne

Czytanie globalne: nauka czytania metodą Glenna Domana

Umiejętność czytania jest czymś, bez czego w dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie w cywilizowanym społeczeństwie. To od opanowania tej zdolności rozpoczyna się proces edukacji w szkole. Dzięki niej mamy zdecydowanie szerszy dostęp do nowych informacji. Jak nauczyć dziecko czytać? Poznaj czytanie globalne metodą Glenna Domana – receptę na wiele problemów współczesnego świata.

Czytaj więcej o Czytanie globalne: nauka czytania metodą Glenna Domana

edukacja celestyna freineta

Techniki Celestyna Freineta w edukacji wczesnoszkolnej – metoda Freineta

Każdy, kto szuka alternatywnej metody edukacji dla swojego dziecka, prędzej czy później usłyszy o pedagogice metodą Celestyna Freineta. Jego teoria edukacji do dziś jest praktykowana przez wiele osób i przynosi bardzo dobre efekty.

Celestyn Freinet – człowiek blisko natury

Czytaj więcej o Techniki Celestyna Freineta w edukacji wczesnoszkolnej – metoda Freineta

aplikacje edukacyjne dla dzieci

Edukacja poprzez zabawę – czyli jak uczyć dziecko przy pomocy nowych technologii

„Zabawa jest nauką, nauka – zabawą. Im więcej zabawy, tym więcej nauki”.

    Glenn Doman

Już kilka lat temu weszliśmy w drugą dekadę XXI wieku i coraz częściej w naszych domach, szkołach a nawet przedszkolach pojawia się smartfon czy tablet. Technologia wkracza, a w zasadzie wkroczyła w nasze życie, nie pytając nas, czy tego chcemy, czy nie. Narzędzia z dotykowymi ekranami w niezwykłym tempie stają się coraz bardziej popularne, a rodzice podzielili się na dwie grupy, przeciwników i zwolenników nowej technologii i używania urządzeń mobilnych przez dzieci.

Czytaj więcej o Edukacja poprzez zabawę – czyli jak uczyć dziecko przy pomocy nowych technologii

szkoła demokratyczna

Alternatywne formy edukacji: Szkoła demokratyczna

Gdyby zapytać rodziców, czy są zadowoleni z nauki swoich dzieci w szkołach tradycyjnych, część z nich wyraziłaby swoje wątpliwości. Z kolei liczba uczniów niezadowolonych z takiej formy nauki byłaby jeszcze większa – szczególnie u tych maluchów, dla których program do przyswojenia jest zbyt trudny lub w zły sposób wytłumaczony.

Czytaj więcej o Alternatywne formy edukacji: Szkoła demokratyczna

metoda montessori

Metoda Marii Montessori: edukacja

Staramy się kształtować ścieżkę edukacyjną naszych dzieci coraz bardziej świadomie. Zależy nam na tym, by zdobywały wiedzę dopasowaną do ich możliwości, rozwijającą indywidualne uzdolnienia i pasje. Nic więc dziwnego, że porównując nasze wymagania z tym, co proponuje szkoła tradycyjna – ściśle określone schematy, brak indywidualnego podejścia czy narzucanie zakresu wiedzy – nie czujemy się usatysfakcjonowani. W związku z tym zaczynamy poszukiwania alternatywnych form edukacji, których, jak się okazuje, jest w naszym kraju coraz więcej. Dziś przedstawimy jedną z najpopularniejszych z nich: metodę Montessori.

Czytaj więcej o Metoda Marii Montessori: edukacja