alternatywne metody nauczania

Alternatywne metody nauczania w edukacji wczesnoszkolnej

Alternatywne metody nauczania to temat, którym rodzice interesują się coraz częściej i coraz chętniej. Potrzeba stworzenia dzieciom odpowiednich warunków do rozwoju jest niezwykle ważna, a wybór kompetentnego przedszkola czy szkoły odgrywa jedną z kluczowych ról. Dziś przedstawiamy powody, dla których warto stosować alternatywne metody nauczania, nie zapominając przy tym o przedstawieniu wszelkich za i przeciw. Oto plusy i minusy szkół alternatywnych w Polsce.
Czytaj więcej o Alternatywne metody nauczania w edukacji wczesnoszkolnej

problemy z czytaniem i pisaniem

Problemy i trudności w nauce czytania i pisania oraz sposoby ich przezwyciężania

Dla większości z nas czytanie i pisanie to umiejętność, która wydaje się oczywista i dość prosta do opanowania. Jednak coraz więcej dzieci ma z tym problem, co wiąże się często z niezrozumieniem, a nawet frustracją rodziców oraz niektórych nauczycieli.

Szacuje się, że zaburzenia pisania i czytania mogą dotyczyć aż 15% dzieci. Początkowe objawy, które mogą sugerować, że dziecko będzie miało problem z pisaniem i czytaniem, możemy zauważyć już w wieku przedszkolnym.

Czytaj więcej o Problemy i trudności w nauce czytania i pisania oraz sposoby ich przezwyciężania

fidget spinner

Czym jest Fidget spinner i kto go wymyślił?

Prawdziwym hitem ostatnich tygodni stała się zabawka Fidget Spinner. Wszystkie dzieci chcą ją mieć, mówi się o zdrowotnych i rozwijających właściwościach tego gadżetu, a magazyn Forbes zakłada, że Fidget ma szanse pobić popularnością nawet zeszłoroczny hit, czyli aplikację Pokemon GO. Co to za zabawka, jak powstała i dlaczego warto ją kupić?

Czytaj więcej o Czym jest Fidget spinner i kto go wymyślił?

czytanie globalne

Czytanie globalne: nauka czytania metodą Glenna Domana

Czytanie globalne

Nikt z nas nie wyobraża sobie życia bez czytania. To podstawowa umiejętność, którą zazwyczaj zdobywamy w pierwszych latach szkoły. Niektóre dzieci jednak już wcześniej opanowują czytanie. Wbrew pozorom żyjemy w świecie zdominowanym przez tekst. Na każdym kroku musimy czytać komunikaty, od których często zależy, czy podejmiemy w danej sytuacji słuszną decyzję. Nauka czytania to podstawa, a im szybciej nauczymy się czytać, tym wcześniej mamy szansę na większą samodzielność i nabywanie nowych umiejętności. Dlatego perspektywa uczenia dziecka czytania od pierwszych lat życia, a nawet miesięcy, wydaje się kusząca i jest możliwa do spełnienia dzięki czytaniu globalnemu metodą Glenna Domana.

Czytaj więcej o Czytanie globalne: nauka czytania metodą Glenna Domana

edukacja celestyna freineta

Techniki Celestyna Freineta w edukacji wczesnoszkolnej – metoda Freineta

Każdy, kto szuka alternatywnej metody edukacji dla swojego dziecka, prędzej czy później usłyszy o pedagogice metodą Celestyna Freineta. Jego teoria edukacji do dziś jest praktykowana przez wiele osób i przynosi bardzo dobre efekty.

Celestyn Freinet – człowiek blisko natury

Czytaj więcej o Techniki Celestyna Freineta w edukacji wczesnoszkolnej – metoda Freineta

aplikacje edukacyjne dla dzieci

Edukacja poprzez zabawę – czyli jak uczyć dziecko przy pomocy nowych technologii

„Zabawa jest nauką, nauka – zabawą. Im więcej zabawy, tym więcej nauki”.

    Glenn Doman

Już kilka lat temu weszliśmy w drugą dekadę XXI wieku i coraz częściej w naszych domach, szkołach a nawet przedszkolach pojawia się smartfon czy tablet. Technologia wkracza, a w zasadzie wkroczyła w nasze życie, nie pytając nas, czy tego chcemy, czy nie. Narzędzia z dotykowymi ekranami w niezwykłym tempie stają się coraz bardziej popularne, a rodzice podzielili się na dwie grupy, przeciwników i zwolenników nowej technologii i używania urządzeń mobilnych przez dzieci.

Czytaj więcej o Edukacja poprzez zabawę – czyli jak uczyć dziecko przy pomocy nowych technologii

szkoła demokratyczna

Alternatywne formy edukacji: Szkoła demokratyczna

Gdyby zapytać rodziców, czy są zadowoleni z nauki swoich dzieci w szkołach tradycyjnych, część z nich wyraziłaby swoje wątpliwości. Z kolei liczba uczniów niezadowolonych z takiej formy nauki byłaby jeszcze większa – szczególnie u tych maluchów, dla których program do przyswojenia jest zbyt trudny lub w zły sposób wytłumaczony.

Czytaj więcej o Alternatywne formy edukacji: Szkoła demokratyczna

metoda montessori

Metoda Marii Montessori: edukacja

Staramy się kształtować ścieżkę edukacyjną naszych dzieci coraz bardziej świadomie. Zależy nam na tym, by zdobywały wiedzę dopasowaną do ich możliwości, rozwijającą indywidualne uzdolnienia i pasje. Nic więc dziwnego, że porównując nasze wymagania z tym, co proponuje szkoła tradycyjna – ściśle określone schematy, brak indywidualnego podejścia czy narzucanie zakresu wiedzy – nie czujemy się usatysfakcjonowani. W związku z tym zaczynamy poszukiwania alternatywnych form edukacji, których, jak się okazuje, jest w naszym kraju coraz więcej. Dziś przedstawimy jedną z najpopularniejszych z nich: metodę Montessori.

Czytaj więcej o Metoda Marii Montessori: edukacja

pedagogika waldorfska

Pedagogika Waldorfska

Coraz częściej słyszymy o alternatywnych formach edukacji, a głosy te łączą się z coraz silniejszym sprzeciwem wobec tradycyjnych reguł. Choć budzą kontrowersyjne, to bezsprzecznie pozostają w swoich podstawowych założeniach bliskie temu, co rozumieć możemy jako wolność i szacunek wobec dorastającego człowieka. Czym właściwie są i na czym opierają się alternatywne formy edukacji? Dziś przedstawimy kolejną z nich – tym razem pedagogikę waldorfską.

Czytaj więcej o Pedagogika Waldorfska

testy gotowości

Rozpoczynamy przygodę z matematyką

Rozpoczynamy naukę liczenia

Według badań (dotyczących uzdolnień matematycznych dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych prof. Edyty Gruszczyk-Kolczyńskiej) do wybitnie uzdolnionych matematycznie dzieci zaliczyć można co piątego pięciolatka, co czwartego sześciolatka i co ósmego siedmiolatka. Niestety spora część tych talentów zostaje zmarnowana, ponieważ rodzice nie zawsze potrafią zadbać o odpowiedni rozwój predyspozycji swoich dzieci. Jak wspierać zdolności matematyczne naszego malucha? I co robić, by w przyszłości nie usłyszeć od niego „matematyka jest głupia!”?

Czytaj więcej o Rozpoczynamy przygodę z matematyką

1 2