ciąża fakty i mity

Ciąża: fakty i mity

Do dziś przetrwało wiele błędnych informacji dotyczących ciąży, którymi karmione były nasze mamy i babcie. Zdecydowana część z nich odnosi się do tego, co kobiecie wolno, a czego nie wolno w ciąży robić. Dzisiaj przyjrzymy się więc bliżej temu, jakie fakty i mity o ciąży są stale powtarzane. Choć część z nich przypomina naukowe ciekawostki, to nie brakuje również i takich, których podstaw trudno jest się doszukać. Jak widać, ludowe przesądy obecne są także w XXI wieku. Oto najpopularniejsze mity na temat ciąży, które z całą pewnością wymagają sprostowania.Mit: W ciąży należy jeść za dwóch

Prawda jest taka, że zwiększamy liczbę kalorii jedynie o 300-500 kcal w stosunku do naszego codziennego zapotrzebowania. Do tego, by w ciąży swobodnie realizować wszystkie jedzeniowe zachcianki, przekonuje popularne stwierdzenie, by jeść za dwóch. To niestety mit, który najczęściej staje się powodem tego, że kobiety w ciąży tyją o wiele więcej, niż w związku z rozwijającym się w ich łonie dzieckiem mogłyby. O wiele ważniejsze od tego, ile jemy, w trakcie ciąży jest to, co jemy. Kluczowe jest bowiem to, by dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Mit: Kobieta paląca papierosy nie powinna ich nagle rzucać

To nie tylko bzdura, ale również bardzo niebezpieczny dla zdrowia dziecka mit. Wśród tego, czego nie wolno w ciąży, papierosy i alkohol to jedne z najważniejszych pozycji. Popularny mit dotyczący nagłego rzucania palenia twierdzi jednak, że związany z tym stres będzie dla dziecka o wiele bardziej szkodliwy. Choć trudno jest wyobrazić sobie, że naprawdę można w to wierzyć, to do dziś zdarza się, że kobiety rzeczywiście palą papierosy w ciąży, tłumacząc swoje zachowanie „dobrem” dziecka.

Mit: Kieliszek wina w ciąży nie zaszkodzi

Oto kolejny niebezpieczny mit. Pamiętajmy, że nie wolno w ciąży pić alkoholu i dotyczy to nie tylko wódki, ale i wina lub piwa. Błędne przekonanie o tym, że jeden kieliszek wina nie zaszkodzi, często powiązane jest z przeświadczeniem, że czerwone wino pomaga w krążeniu krwi i może pomóc także przy anemii. Są to oczywiście nieprawdziwe informacje, a to z kolei, co zostało naukowo potwierdzone, to FAS (alkoholowy zespół płodowy) u dzieci, których matki piły w ciąży alkohol.

Czego nie wolno robić w ciąży? Są też fakty

Nie tylko mity na temat ciąży są bardzo popularnymi tematami wśród przyszłych matek. Na równi z mitami, bardzo często powtarzane są też różnego rodzaju zalecenia, w których z kolei jest wiele prawdy! Dlatego warto się z nimi zapoznać, żeby wystrzegać się tego, czego w ciąży nie wolno robić.

Fakt: Gorące kąpiele mogą zaszkodzić

Choć mitem jest, że nie wolno w ciąży brać kąpieli wcale, to już kwestia gorących kąpieli ma się trochę inaczej. Faktem jest, że gorąca i długa kąpiel może zaszkodzić, ponieważ wraz z rozszerzającymi się pod wpływem ciepła naczyniami krwionośnymi wzrasta także prawdopodobieństwo poronienia z tego powodu. Jest to szczególnie niewskazane w pierwszym trymestrze ciąży.

Fakt: Lepiej unikać opalania

Oto kolejna rzecz, która jest odpowiedzią na pytanie, czego nie wolno robić w ciąży. Opalanie (szczególnie to w solarium) jest dla kobiet w ciąży zdecydowanie niewskazane. Może ono pozostawić na skórze nieestetyczne plamy lub doprowadzić do osłabnięcia w trakcie zbyt długiego pobytu na słońcu. W ciąży należy więc pamiętać nie tylko o kremach z filtrem, ale i nakryciu głowy.

Fakt: W ciąży nie wolno jeść fast foodów i pić gazowanych napojów

Prawdą jest przede wszystkim to, że w ciąży należy dbać o zdrowie swoje i dziecka. Spożywanie wysoko przetworzonych produktów z pewnością do tego nie należy. Jeśli już obalony został mit jedzenia za dwoje, to warto obalić również ten, który mówi o wielu ciążowych zachciankach i związanym z tym zajadaniem się niezdrowym jedzeniem. W ciąży bardzo ważne jest, aby dostarczać sobie wszystkich niezbędnych składników odżywczych, unikając pustych kalorii. Tak samo, jak niewskazane są fast foody, tak ze względu na wysoką zawartość cukru niekorzystne są gazowane napoje, np. cola.

Czego nie wolno robić w ciąży? Lista najbardziej absurdalnych przesądów

Dawniej, kiedy kobiety w ciąży nie mogły jeszcze liczyć na fachową pomoc lekarzy, starały się one radzić sobie za pomocą różnorodnych przesądów. Jak głosi znane powiedzenie, lepiej bowiem dmuchać na zimne. Przyjrzyjmy się więc temu, co dawniej mówiło się o tym, czego nie wolno w ciąży. Również do dzisiaj spotkać się możemy z tego typu powiedzeniami.

  • W ciąży nie wolno urządzać pokoju dziecka i kupować wyprawki przedwcześnie, bo przynosi to pecha.
  • Ciężarna nie powinna farbować włosów, bo dziecko nie urodziło się rude.
  • W ciąży nie należy nosić łańcuszków, bo noworodek urodzi się owinięty pępowiną.
  • Kobiecie w ciąży nie wolno patrzeć na ogień, bo maluch będzie miał na ciele znamiona.
  • W trakcie ciąży nie można dzielić się jedzeniem, ponieważ po porodzie może zabraknąć przez to pokarmu w piersiach.
  • Nie wolno się w ciąży malować, by dziecko nie zeszło w przyszłości na złą drogę.

Zobacz również: Dieta na płodność

Summary
Ciąża: fakty i mity
Article Name
Ciąża: fakty i mity
Description
Do dziś przetrwało wiele błędnych informacji dotyczących ciąży, którymi karmione były nasze mamy i babcie. Zdecydowana część z nich odnosi się do tego, co kobiecie w ciąży wolno, a czego nie. Dzisiaj przyjrzymy się więc bliżej temu, jakie fakty i mity o ciąży są stale powtarzane. Choć część z nich przypomina naukowe ciekawostki, to nie brakuje również i takich, których podstaw trudno jest się doszukać. Jak widać, ludowe przesądy obecne są także w XXI wieku.
Author
Publisher Name
123 Mądrzy Rodzice
Publisher Logo

Post Author: Kamila Wojcik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *