Jak ubrać dziecko jesienią i zimą?

Sezon jesienno-zimowy to wiele pytań związanych ze strojem dziecka. Niepokoje dotyczą nie tylko rodziców noworodków, ale również tych starszych dzieci, które należy wyprawić do przedszkola. Jak przygotować malucha na spacer lub zabawę z rówieśnikami na podwórku, by nie martwić się o jego przeziębienie i jednocześnie zapewnić mu wygodę? Dziś dzielimy się poradami, jak ubrać dziecko jesienią i zimą oraz czym kierować się w trakcie zakupu nowych ubrań.
Jak ubierać noworodka zimą na spacer

Rodzice, których maluchy przychodzą na świat jesienią lub zimą, mają utrudnione zadanie – mróz, śnieg oraz wiatr. Jak chronić dziecko przed panującymi warunkami na dworze? Odpowiadając na pytanie, jak ubierać noworodka zimą, warto skupić się również na związanych z tym informacjach. W trakcie zimowych spacerów ważne jest zachowanie szczególnej ostrożności.

Chroń skórę dziecka. Przed wyjściem na dwór zastosuj odpowiedni dla maluszka krem. Najlepsze są te, które jednocześnie chronią przed mrozem, jak i promieniami słonecznymi.

Ubieraj noworodka „na cebulkę”. Kilka warstw zapewnia lepszy poziom ciepła niż jedna. Dlatego ubierz dziecko warstwowo. Właściwe będzie bawełniane body z długim rękawem, które dobrze chronić będzie przed zmarznięciem, zakrywające stópki dziecka śpioszki, sweterek oraz spodenki. Na to stworzony z myślą o maluszkach kombinezon.

Idealne są kombinezony z doszytymi stópkami oraz rękawiczkami. Przy zakupie zwróć uwagę również na rodzaj materiału, z którego kombinezon został wykonany. Powinien pozwolić skórze oddychać, nie doprowadzając do przegrzania maluszka.

Pamiętaj o czapeczce i kapturze. Czapeczki polecane są z dodatkowym wiązaniem pod szyjką, by nie zsuwały się z głowy dziecka. Kaptur to wygodne zabezpieczenie przed mrozem i wiatrem, które w chwili wejścia do ciepłego pomieszczenia, np. sklepu, możesz zdjąć.

Dodatkowy kocyk. Część rodziców uważa, że lepiej wziąć dodatkowy kocyk więcej, niż ubierać dziecko w dodatkową warstwę ubrań. Powód jest prosty: kiedy rodzic znajdzie się w klimatyzowanym pomieszczeniu, może szybko odkryć maluszka, by temu nie było zbyt ciepło.

Sprawdzaj, czy dziecku nie jest za gorąco lub zimno. Najlepszym na to sposobem jest dotykanie karku maluszka, jeśli skóra będzie zimna lub spocona – nie lekceważ tego.

Nie zasłaniaj twarzy dziecka szalikiem. Wielu rodziców popełnia ten błąd, chcąc zapewnić dzieciom ciepło. Skraplająca się para wodna powoduje jednak, że skóra wokół ust lub noska szybko się wychładza.

Jak ubrać dziecko jesienią i zimą do przedszkola

W przypadku przedszkolaków konieczne jest dopasowanie stroju zarówno do przebywania wewnątrz, jak i na zewnątrz. Często przedszkola organizują dzieciom ciekawe wyjścia lub proponują lepienie bałwana zimą na podwórku. Aby zadbać o to, by dziecko dobrze chronione było przed zimnem, a jednocześnie nie było mu gorąco w trakcie zabaw w sali, postaw na tradycyjny ubiór „na cebulkę”. Dzięki temu dziecko w każdej chwili będzie mogło zdjąć bluzę lub ponownie nałożyć ją, kiedy tylko zrobi mu się zimno. O czym jeszcze warto pamiętać?

Zwróć uwagę na to, by ubrania były wygodne i proste w obsłudze

Ubranie nie może krępować ruchów dziecka w trakcie zabawy, dlatego wybierz luźniejsze sweterki, których ewentualne zdjęcie w trakcie zabawy nie sprawi maluchowi problemów. Jeśli ubierzesz przedszkolaka w sweter z małymi guziczkami, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie chcąc prosić o pomoc przedszkolanki i przerywać sobie zabawy, pozostanie w nim mimo odczuwalnego gorąca. Uciskające stroje, które nie pozwalają na swobodę ruchów, mogą być zdjęte z kolei nawet wtedy, kiedy dziecko będzie zimno, a tego na pewno nie chcemy.

Wybieraj naturalne i przyjemne w dotyku materiały

Dzieci nie lubią, kiedy je coś gryzie lub podrażnia, np. irytująca metka na ubranku. Warto zwrócić na to uwagę, przykładając się też w trakcie zakupów do wyboru naturalnych materiałów. Bawełniana podkoszulka pozwoli skórze oddychać, zmniejszając szansę na to, że dziecko spoci się w trakcie zabawy, narażając tym samym na przeziębienie w chwili nagłego ochłodzenia.

Idź na zakupy po nowe ubrania z dzieckiem

Twój przedszkolak o wiele chętniej nosić będzie ciepły sweterek, kiedy sam będzie mógł go wybrać. Może ten z ulubioną postacią z bajki lub w ukochanym kolorze? Dzięki temu zyskasz pewność, że nie będzie go nakładało z przymusu i zdejmowało przy najbliższej okazji.

Kup buty za kostkę

Jesienią sprawdzą się kalosze lub trzewiki. W przypadku pierwszych pamiętaj jednak o tym, że potrzebować będą one dodatkowego ocieplenia. Możesz je zrobić z pomocą specjalnych wkładek do butów. Jeśli chodzi o trzewiki, to miej na uwadze wybór tych nieprzemakalnych. Z całą pewnością żadne dziecko nie odpuści sobie skakania po kałużach. Buty na zimę powinny chronić przede wszystkim przed śniegiem – tu przydatne będzie szczelne zapięcie na górze buta.

Summary
Jak ubrać dziecko jesienią i zimą?
Article Name
Jak ubrać dziecko jesienią i zimą?
Description
Sezon jesienno-zimowy to wiele pytań związanych ze strojem dziecka. Niepokoje dotyczą nie tylko rodziców noworodków, ale również tych starszych dzieci, które należy wyprawić do przedszkola. Jak przygotować malucha na spacer lub zabawę z rówieśnikami na podwórku, by nie martwić się o jego przeziębienie i jednocześnie zapewnić mu wygodę? Dziś dzielimy się poradami, jak ubrać dziecko jesienią i zimą oraz czym kierować się w trakcie zakupu nowych ubrań.
Author
Publisher Name
123 Mądrzy Rodzice
Publisher Logo

Post Author: Kamila Wojcik

3 thoughts on “Jak ubrać dziecko jesienią i zimą?

  Bogna

  (16-02-2018 - 09:44)

  ćwiczenie czyni mistrza, na początku nie miałam wyczucia kiedy zakładam dziecku za dużo warstw, kiedy za mało

  Mrozonka004

  (16-02-2018 - 09:45)

  mnie nauczyła mama i babcia – ja tam lubie jak dziecko jest ciepło ubrane. Samej mi ciagle zimno.

  żaneta

  (16-02-2018 - 09:46)

  wiadomo zimą kombinezon i kilka warstw pod spodem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *