diety odchudzające dla dzieci

Gotowanie dla dzieci – diety dla dzieci: z nadwagą, autyzmem, czy refluksem

Dawniej konieczność stosowania specjalnej diety dla dziecka kojarzyła się z masą wyrzeczeń, utrudnień i nierzadko dużą ilością przeznaczonych na to pieniędzy. Dziś trend na zdrowe żywienie zwiększa się, a my zyskujemy w ten sposób łatwy dostęp do dawniej niespotykanych produktów. Internet daje nam również możliwość dzielenia się wiedzą z rodzicami, których maluchy mają podobne problemy. Dlatego my przedstawiamy krótki opis diet przeznaczonych dla dzieci z nadwagą, skazą białkową lub nawet anemią. Zdrowo, smacznie i kolorowo!
Dieta dla dziecka na zaparcia, biegunki, wymioty i refluks – zupy warzywne

Dieta na problemy z brzuszkiem może być stosowana zarówno doraźnie, jak i w trakcie przewlekłych dolegliwości. Pomocne okazać się mogą herbatki ziołowe i naturalne soki. Przy zaparciach podawanie większej ilości płynów będzie miało dodatkowe znaczenie.

Najłatwiejszym sposobem jest zachęcanie dziecka do jedzenia zup jarzynowych (brokułowa, kalafiorowa), które dzięki bogactwu błonnika przyspieszają metabolizm. Zupy będą dobre także na biegunki – jesienią warto skorzystać z możliwości i przygotować zupę dyniową, z kolei w pozostałe pory roku dobra będzie też zupa marchewkowa. Dieta po wymiotach powinna być lekka, dobrze sprawdza się zupa pomidorowa z makaronem.

A co, kiedy nasz maluszek cierpi na refluks? Dietetycy polecają produkty wysokobiałkowe, w tym szczególnie chude mięso i przetwory mleczne. Należy unikać smażenia i skupić się na gotowaniu, dlatego również tutaj przydatne będą zupki gotowe na chudym mięsie z dodatkiem takich warzyw, jak marchew, ziemniaki, buraki oraz kalafior.

Problemy z nadwagą – gotowanie dla otyłego dziecka. Dieta odchudzająca

Najważniejsza jest zmiana nawyków żywieniowych, by dziecko wiedziało, jak istotne jest w jego przypadku pilnowanie spożywanych posiłków. Najlepszym na to sposobem będzie gotowanie razem z dzieckiem. Unikajmy wysoko przetworzonej żywności, ograniczmy fast foody i słodycze ze sklepu do zera. Jeśli nasz maluch ma ochotę na przekąskę, zadbajmy o zdrowego batonika, np. z daktyli.

Postawmy także na gotowanie na parze oraz pieczenie potraw zamiast ich smażenia. W internecie dostępne są przepisy na warzywa zapiekane oraz gotowane na parze. Postarajmy się także wyeliminować węglowodany proste, zastępując je złożonymi, np. biały ryż na kaszę jaglaną, pszenny chleb na ten pełnoziarnisty.

Dieta przy anemii uzupełniająca braki żelaza

Dieta przy anemii powinna być bogata w żelazo, którego w dotychczasowej diecie prawdopodobnie brakowało. Często z tym problemem mają do czynienia rodzice dzieci intensywnie trenujących. To u małych sportowców najłatwiej o niedobory. Gdzie szukać żelaza poza popularną wątróbką?

Na przykład w strączkach, w tym soczewicy czerwonej oraz ciecierzycy, dużo jej znajdziemy w pietruszce, brokułach, pestkach dyni, chlebie z mąki pełnoziarnistej i burakach. Dla lepszego wchłaniania żelaza warto zadbać o łączenie wskazanych produktów z witaminą C. Najwięcej jej znajdziemy w papryce, brokułach i pomidorach. Na deser dobrze jest dać dziecku pomarańczę. Tak odżywiany maluch z całą pewnością nie będzie mógł narzekać na brak witamin lub anemię.

Autyzm i dieta – co ma ze sobą wspólnego

Rodzic dziecka chorego na autyzm wie, że maluch może nie przepadać za pewną konsystencją potrawy i zbyt intensywnym jej smaku, dlatego również na to warto zwrócić uwagę. Kolejną rzeczą są możliwe u dzieci alergie, które należy sprawdzić eliminując i stopniowo wprowadzając określone produkty. U dzieci chorych na autyzm często spotykana jest nietolerancja glutenu, który zastępować można gryką, kaszą jaglaną, kukurydzianą lub ryżem. Na problem z mlekiem krowim stosować produkty pochodzenia roślinnego, o których piszemy niżej w diecie bezmlecznej. Powyższe rady nie są w stanie zwalczyć autyzmu, ale z całą pewnością ułatwią codzienne funkcjonowanie dziecka.

Cukrzyca typu 1 u dziecka

Dieta dla dziecka z cukrzycą typu 1 nie musi być ani nudna, ani restrykcyjna! Zaleca się zwracać uwagę na indeks glikemiczny potraw oraz zawartość błonnika. Jeśli tylko dobrze dobierzemy składniki, może być naprawdę smacznie i zdrowo. Za produkty niedozwolone uważane są te z wysokim indeksem glikemicznym, np. banany, kasza kukurydziana, makarony i chleb z białej mąki, kuskus, ziemniaki. Zastąpić je można komosą ryżową, jabłkami,kaszą gryczaną i chlebem żytnim.

Dieta bezmleczna – skaza białkowa i nietolerancja laktozy

Dieta bezmleczna z pozoru wydaje się niezwykle trudna, ponieważ wymaga zrezygnowania z wielu dotychczas jedzonych posiłków. W rzeczywistości jednak jest ona zupełnie bezproblemowa. Mleko krowie łatwo można zastąpić mlekiem roślinnym. Dzięki temu będziemy mogli przygotować wszystko to, co robiliśmy do tej pory – naleśniki, owsiankę, sos śmietanowy (przy pomocy śmietanki sojowej), gofry i wiele innych. Dziś w sklepach znaleźć możemy także odpowiednik sera w wersji wegańskiej, czyli pozbawionej mleka krowiego.

Dieta bezmleczna pomocna jest dla dzieci ze skazą białkową oraz nietolerancją laktozy. Pamiętajmy jednak, by uzupełniać dzieciom braki wapnia wynikające z eliminacji nabiału. Znajdziemy jego duże ilości w zielonych liściach. Między innymi w pietruszce, koperku, szpinaku oraz w jarmużu. By pomóc dzieciom w zaakceptowaniu tego, co zielone, na ich talerzach – wplatajmy te składniki w zupy oraz dania. Źródłem wapnia są również strączki: fasola, groch, soczewica i soja.

Dieta każdego dziecka, niezależnie od jego dolegliwości, powinna być dobrze zbilansowana i dostarczać wszystkich niezbędnych mu składników odżywczych i minerałów.

Summary
Gotowanie dla dzieci - diety dla dzieci: z nadwagą, autyzmem, czy refluksem
Article Name
Gotowanie dla dzieci - diety dla dzieci: z nadwagą, autyzmem, czy refluksem
Description
Dowiedz się, jak powinno wyglądać zdrowe gotowanie dla dzieci z różnymi chorobami takimi jak refluks, czy autyzm.
Author
Publisher Name
123 Mądrzy Rodzice
Publisher Logo

Post Author: Kamila Wojcik

4 thoughts on “Gotowanie dla dzieci – diety dla dzieci: z nadwagą, autyzmem, czy refluksem

  Marta Szyszkowska

  (11-09-2017 - 11:38)

  Rodzice! Dziecko nie bedzie miało nadwagi jeśli bedziecie je odpowiednio karmić. To, że wy jecie frytki i wlewacie w siebie tony tłuszczu bez zwracania na to uwagi nie znaczy, że wasze dziecko nie odczuje tego na własnej skórze.

  Misiova

  (12-09-2017 - 14:04)

  straszne to jest, jedne są niejadkami, inne jadły by wszystko i potem odchudzać trzeba – gdzie nie spojrzeć jest problem

  Helenka

  (12-09-2017 - 14:07)

  Najpierw trzeba dojść do tego co uczula i czego faktycznie dziecku nie można. Co jest bardzo trudne, potem pozostaje problem konsekwencji w diecie no i wyszukania odpowiedniej jakości produktów

  Asia

  (18-10-2017 - 13:26)

  Niestety coraz więcej jest nietolerancji i alergii. Lekarze nadal nie ogarniają tematu. Rodzice zmuszeni są podejmować walkę sami. Najważniejsze i najtrudniejsze jest znaleźć alergen, potem już jakoś idzie. Ważne jest też aby w miarę możliwości wszyscy w domu byli na diecie bo dziecku będzie ciężko zrozumieć czemu ma jeść kotlet i brokuły jak reszta rodziny objada się pizzą. Poza tym trzeba dzieciom tłumaczyć, że to że są na diecie nie oznacza, że są gorsze a wręcz przeciwnie, że jedzą zdrowo żeby organizm mógł świetnie funkcjonować, że to co jemy wpływa na nasz humor, na to że mamy mniej sił, że jesteśmy zmęczeni itd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *