Marzeniem każdego rodzica jest to, aby dziecko chętnie zdobywało nową wiedzę, a ze szkolnych klasówek miało same piątki i szóstki. Zdarza się jednak, że dziecko czuje do szkoły zniechęcenie, a to z kolei popycha je do niechęci wobec nauki i w konsekwencji słabych ocen. Dzisiaj przedstawiamy przydatne wskazówki, jak pomóc dziecku w nauce, by na nowo obudzić w nim ciekawość świata. Jednocześnie odpowiadamy na częste pytanie, co robić, gdy dziecko ma słabe oceny.
Przyczyny kłopotów w nauce
Nie tylko przyczyny kłopotów w nauce mogą mieć różne źródło, ale i niechęć wobec szkoły miewa wiele twarzy. Czasem spowodowana jest poczuciem obowiązku i niezainteresowaniem zajęciami, innym jednak razem może być wynikiem złych relacji z innymi uczniami.
Warto zagłębić się w poszukiwania przyczyn kłopotów w nauce, aby móc temu zaradzić. W tym z pewnością pomoże nam rozmowa z wychowawcą dziecka, który być może celnie wskaże nam, jak pomóc dziecku w nauce. Przy poszukiwaniach przyczyny warto pamiętać również o sobie, ponieważ bywa, że dzieci złymi ocenami chcą zwrócić na siebie uwagę rodziców lub odreagowują w ten sposób obecne w domu problemy (również te, które wydają nam się przez dziecko niezauważane).
Jak pomóc dziecku w nauce?
Poza próbą znalezienia przyczyny kłopotów warto skupić się również na aktywnej pomocy dziecku w nauce w domu, np. przy pracy domowej. Okazuje się, że na to, jak dziecko podchodzi do swoich szkolnych obowiązków, ma wpływ wiele różnych elementów. Są to na przykład:
stała godzina oraz specjalne miejsce do odrabiania pracy domowej, które pozwala dziecku wyrobić w sobie dobre nawyki i jednocześnie oddzielić czas relaksu od czasu nauki,
chwila przerwy po powrocie ze szkoły, przeznaczona na poobiednią zabawę,
unikanie rozpraszaczy, np. włączonej bajki w trakcie nauki, zabawek na biurku.
Dodatkowo także nasze nastawienie okazuje się przydatne w tym, jak pomóc dziecku w nauce. Podstawową zasadą jest to, aby pomagać, ale nigdy nie wyręczać – praca domowa ma na celu wzmocnienie zdobytej w szkole wiedzy. W przydatku nauki na klasówkę pomocne będzie zachęcenie dziecka do czytania na głos fragmentów książki. Przy tym pociecha może opowiadać nam o tym, czego się nauczyła. W ten sposób nie tylko sprawdzimy postępy w nauce, ale i pomożemy w lepszym zapamiętaniu. Okazuje się, że wiedza, która opowiadana jest własnymi słowami, lepiej jest przez dziecko zapamiętywana. W trakcie nauki warto także pamiętać o robieniu przerw, by maluch nie miał poczucia zmuszania go do ciągłego siedzenia przed biurkiem.
Co robić, gdy dziecko ma słabe oceny?
Przede wszystkim nie opierajmy motywacji dziecka na strachu, grożąc mu, że kolejna słaba ocena będzie oznaczała dla niego karę. Powodów słabych ocen może być wiele, w tym część z nich może być spowodowana trudnościami dziecka w zrozumieniu materiału. Karanie zamieńmy na mądre wsparcie, o którym wspominamy wyżej.
Warto też w sytuacji, gdy dziecko ma słabe oceny, skonsultować się z nauczycielami poszczególnych przedmiotów i wychowawcą oraz omówić trudności dziecka. Są to osoby, które nie tylko wskażą nam, nad czym warto popracować szczególnie, ale i udzielą cennych wskazówek.
Unikajmy porównywania ocen naszej pociechy do innych dzieci lub jego rodzeństwa. Podchodźmy do naszego dziecka indywidualnie, oceniając je nie pod kątem ocen, lecz włożonego w naukę wysiłku. Jeśli wiemy, że włożyło wiele sił w naukę do matematyki, to wynagrodźmy mu to niezależnie od tego, czy otrzymało piątkę, czy może tylko trójkę.
Bardzo ważne jest dostrzeganie mocnych cech dziecka i wspieranie ich. Często właśnie w czasach szkolnych dostrzec można rodzące się zainteresowania oraz talenty, na które warto zwrócić uwagę i za które warto też nagradzać. Co więcej, skupiony na tym, co wychodzi mu dobrze, zyska również większą pewność siebie w przypadku tego, co idzie mu gorzej, wierząc w pokonanie przeciwności.
Interesujmy się tym, co dzieje się w szkole. Pytajmy, jak poszła klasówka i co jest zadane na następne zajęcia. Pokażmy naszemu dziecku, że interesuje nas to, jak się uczy. W ten sposób dziecko będzie czuło większą motywację do nauki, a przy tym też wsparcie w codziennych sprawach.
Będąc na bieżąco z tym, co dzieje się w szkole, będziemy mogli razem z dzieckiem ustalać kolejne cele i sposoby docierania do nich. Warto stworzyć sobie plan nauki, mądrze rozkładając poszczególne partie materiału w czasie. Każde osiągnięcie celu niech będzie odpowiednio nagradzane, co dodatkowo naszego malucha zmotywuje.
Dodatkowe wskazówki, jak obudzić ciekawość dziecka
Dzieci rodzą się niezwykle ciekawe świata. Kiedy tylko zaczynają mówić, kierują w naszą stronę cały stos najróżniejszych pytań. Uwielbiają przeglądać swoje książki i nie mogą się wręcz doczekać momentu, w którym pójdą do szkoły. Co takiego dzieje się więc później, że większość z nich zaczyna podchodzić do nauki z niechęcią? Głównym problemem jest konieczność zdobywania wiedzy teoretycznej poprzez czytanie, pisanie lub wykonywanie ćwiczeń. O wiele więcej radości sprawia maluchom zabawa, w której zdobywana wiedza jest efektem ubocznym.
Dlatego właśnie warto uczyć dziecko od najmłodszych lat poprzez zabawę. Wiele jest dostępnych na rynku specjalnych gier oraz materiałów, które mogą nam w tym pomóc. Zdobywanie wiedzy dobrze jest też połączyć z wyjściami na różne wystawy i przedstawienia oraz wyjazdami do lasu.
3 thoughts on “Jak pomóc dziecku w nauce? Czyli co robić gdy dziecko ma słabe oceny.”
Elwira
(08-05-2018 - 11:23)ciężko wyznaczyc stałe pory odrabiania lekcji, dzieci różnie kończą lekscje. My też różnie kończymy pracę
momma78
(08-05-2018 - 11:24)musiałabym spróbować się zastosować do porad, a cięzko mi jest być konsekwentną mama
bogusiatysiac
(08-05-2018 - 11:26)moje dzieci ucża się same i same ponoszą odpowiedzialność za swoje czyny. Jelsi się nauczą mają dobre stopnie, jesli nie , dostają pały.
Odrabianie lekcji za nich czy stanie nad nimi niczego ich nie nauczy, a juz na pewno samodzielności.