leworeczne dzieci

Leworęczność u dzieci: dzieci leworęczne i nauka pisania

Rodzice leworęcznych dzieci bardzo często martwią się o edukację swoich pociech i chcą dołożyć wszelkich starań, by ułatwić im funkcjonowanie w świecie zdominowanym przez osoby praworęczne. Jeszcze w czasach młodości poprzednich pokoleń wiele osób uważało, że osoby leworęczne trzeba za wszelką cenę przestawić na pisanie prawą ręką. W efekcie powodowało to wiele zaburzeń, problemy z pisaniem u dzieci, a nawet zabierało im talenty związane z malarstwem i rysunkiem, których takie osoby nie mogą rozwijać, używając prawej ręki wbrew swojej naturze.




Dzisiaj nauka potwierdza, że praktyki przestawiania osób leworęcznych na praworęczność są szkodliwe i powinny być piętnowane. Dlatego nie warto kierować się stereotypami lub praktykami, do których są przyzwyczajone poprzednie pokolenia.

Leworęczność u dzieci – jak rozpoznać?

Już w okresie niemowlęcym niektóre dzieci wykazują większe upodobanie do posługiwania się lewą stroną ciała. Lateralizacja w przypadku osób leworęcznych wiąże się najczęściej z aktywniejszym używaniem lewej nogi i lewego oka. Za to u niektórych dzieci pisanie lewą ręką nie idzie w parze z dominacją innych część ciała po lewej stronie.
Leworęczność jest wynikiem dominacji prawej półkuli mózgu, jest to cecha indywidualna, która nie wiąże się z żadnymi zaburzeniami. Gdy dziecko zaczyna interesować się rysowaniem i pisaniem, rodzice coraz wyraźniej mogą zobaczyć, którą ręką wykonują więcej czynności. U większości dzieci leworęczność jest już dobrze rozpoznawalna w wieku przedszkolnym, a wieku szkolnym dzieci utwierdzają się w przekonaniu, że są leworęczne.
Leworęczne dziecko – jak mu ułatwić naukę

Obecnie mamy na rynku mnóstwo rzeczy dla osób, które wolą posługiwać się lewą ręką. Zarówno przybory szkolne, jak i akcesoria codziennego użytku są produkowane również dla osób leworęcznych. Warto zaopatrzyć dziecko przed pójściem do szkoły w nożyczki dla leworęcznych, a nawet specjalne pióro (jeśli nauczyciel wymaga pisania piórem).
Oprócz odpowiednich przyborów trzeba zwrócić uwagę na kilka szczegółów, o które nie muszą się martwić rodzice praworęcznych dzieci. Dzieci piszące lewą ręką często potrzebują więcej uwagi. Trzeba pokazać im jak odpowiednio trzymać długopis lub pióro, jaką postawę zająć przy pisaniu, gdy siedzą w ławce z praworęcznym rówieśnikiem.
Również kierunek pisania może okazać się problematyczny w przypadku dzieci leworęcznych. Intuicyjnie takie osoby piszą od prawej do lewej, jednak powszechne przyjęty kierunek pisania jest odwrotny. Trzeba uświadomić dziecko, że w niektórych aspektach będzie musiało się dostosować do osób praworęcznych, żeby uniknąć niepowodzeń w szkole.
Czasami może się zdarzyć, że leworęczne dziecko będzie pisało wolniej niż koledzy i koleżanki. Dzieje się tak ze względu na zasady dostosowane do praworęcznej większości.

Najlepsza pomoc – wsparcie i akceptacja

Najważniejsze jest zrozumienie dziecka i zaakceptowanie jego natury. Wiemy już, że leworęczność to nie choroba, a cecha, która dotyczy po prostu mniejszej części populacji. Dzieci leworęczne powinny czuć wsparcie, zarówno w domu, jak i wśród nauczycieli. Dobrze, żeby pisanie lewą ręką nie było nadmiernie roztrząsane i traktowanego jak pewnego rodzaju piętno. Odpowiednia ilość uwagi, zwracanie uwagi na dostosowanie części rzeczywistości do dziecka powinno sprawić, że przeżyje ono okres szkolny bez zbędnych porażek, a leworęczność będzie dla niego czymś w pełni naturalnym.

Summary
Author

Post Author: Kamila Wojcik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *