Kłótnia dzieci? Jak rozwiązywać konflikty dzieci

Nie ma rodzeństwa, które nie kłóciłoby się. Choć spory bywają często zaciekłe, to i równie intensywna bywa więź między dziećmi. Ci z nas, którzy wychowywali się z rodzeństwem, dobrze pamiętają to jeszcze z własnego dzieciństwa. Nawet najbardziej banalne sprawy rosły wtedy do rangi największych problemów, powodując krzyk, a nawet bijatyki. Dziś opowiadamy o tym, jak rozwiązywać konflikty dzieci oraz jak mądrze reagować na kłótnię między dziećmi.




Kłótnia dzieci – Poczekaj, zanim zainterweniujesz

Kłótnia dzieci ma swoje minusy, to prawda, lecz wielokrotnie miewa ona jeszcze więcej plusów. To właśnie dzięki niej dzieci uczą się rozwiązywania sporów, wyrażania swoich uczuć i stawiania granic. Jeśli za każdym razem będziemy interweniowali od razu, gdy tylko usłyszymy płacz, to nigdy nie nauczymy naszych dzieci dogadywania się między sobą bez naszej pomocy.

Co w takim razie robić?

Stopniowo z kłótni na kłótnię możemy uczyć dzieci, co w następnej takiej sytuacji zrobić. Jednak za nim zainterweniujemy tym razem, chwilę poczekajmy. Jeśli tylko nie dochodzi do rękoczynów, to obserwujmy z boku. Pokaże nam to, jak radzą sobie dzieci w tym konflikcie, ale i jak konstruktywnie kłótniom zapobiegać. Choć wiadomo, że wzajemne przekrzykiwanie się dzieci nie jest przyjemne, to mimo wszystko niesie ono za sobą pewne zalety. Głośna kłótnia zawsze jest lepsza od cichej, ponieważ pokazuje, że dzieci umieją mówić o tym, co im nie odpowiada, na głos. O wiele trudniejsza sytuacja jest wtedy, kiedy dziecko zamyka się w sobie w trakcie konfliktu.

Jak rozwiązywać konflikty dzieci?

Pomóż dzieciom zrozumieć ich wzajemne emocje

Kiedy już dojdzie do sytuacji, w której potrzebna będzie twoja interwencja, postaraj się z dziećmi porozmawiać. Istnieje skuteczna metoda uczenia dzieci zrozumienia wzajemnie swoich emocji, która polega na okazywaniu uwagi jednemu i drugiemu (niezależnie od tego, które z dzieci zawiniło). Po kolei pytaj najpierw jednego, a potem drugiego dziecka o to, co się właściwie stało. Kiedy usłyszysz jedną z perspektyw, np. „nie pozwolił mi pobawić się zabawką”, postaraj się przełożyć ją na język uczuć, a następnie przekaż drugiemu dziecku mówiąc np. „Jaś chciał pobawić się twoją zabawką i było mu przykro, że mu na to nie pozwoliłeś”.

Ustal sprawiedliwe zasady i przestrzegaj ich

W rozwiązywaniu konfliktów między dziećmi bardzo ważne jest przestrzeganie zasad. Jeśli ustalicie, że dzieci nie mogą brać zabawek rodzeństwa bez pytania, to trzymajcie się tego. Wiadomo, że dzieci mogą tę zasadę wielokrotnie łamać, lecz wy w sprawiedliwym rozstrzyganiu konfliktów nie możecie o tym zapomnieć. Dziecko, które złamie ustalenia, powinno zostać ponownie pouczone, że nie powinno tego robić, ponieważ o wiele lepszym rozwiązaniem jest grzeczne zapytanie rodzeństwa o to, czy tę zabawkę można pożyczyć. Jeśli kolejnym razem również nie posłucha, to powinno zostać adekwatnie ukarane. Brak konsekwencji w działaniu sprawi, że jedno z dzieci poczuje się niesprawiedliwie traktowane i zyska poczucie, że jego rodzeństwo jest z kolei traktowane ulgowo.

Ze starszymi dziećmi stwórzcie regulamin

W przypadku starszych dzieci przydatne okazuje się nie tylko ustalenie zasad, lecz również spisanie regulaminu, który obowiązywał będzie w domu i dotyczył przy tym także rodziców. Niech dzieci czują, że ich zdanie też jest respektowane. Takie zasady powinny być oczywiście ustalane wspólnie, by postanowienia były dla dzieci dobre. Jednym z pomysłów może być wpisanie do regulaminu nagród, które dzieci od rodziców dostają za dobrze wykonaną pracę, np. posprzątanie pokoju.
Regulamin zapobiega kłótniom między rodzeństwem, stając się listą jasnych zasad. Najlepiej jest, aby był na bieżąco aktualizowany. W przypadku kłótni można od razu wyciągnąć wspólnie wnioski na przyszłość i dopisać do regulaminu coś, czego wcześniej nie było.

Mądrze reaguj na agresję

Nigdy nie toleruj agresji zarówno fizycznej, jak i słownej. Staraj się jednak w taki sposób jej zapobiegać, by dziecko, które uderzyło lub obraziło drugie, naprawdę zrozumiało, dlaczego to jest złe. Krzyczenie na malucha lub karanie bez tłumaczenia nigdy nie przyniesie dobrego efektu. Pomocne jest nawiązanie do doświadczeń dziecka, np. zapytanie o to, jak ono czułoby się, gdyby brat lub siostra je tak nazwał. W przypadku bicia między dziećmi można przypomnieć choćby upadek w trakcie zabawy i ból temu towarzyszący – w ten sposób dziecko zyska świadomość, że uderzenie drugiego dziecka również wiąże się z takim odczuciem.

Summary
Kłótnia dzieci? Jak rozwiązywać konflikty dzieci
Article Name
Kłótnia dzieci? Jak rozwiązywać konflikty dzieci
Description
Nie ma rodzeństwa, które nie kłóciłoby się. Choć spory bywają często zaciekłe, to i równie intensywna bywa więź między dziećmi. Ci z nas, którzy wychowywali się z rodzeństwem, dobrze pamiętają to jeszcze z własnego dzieciństwa. Nawet najbardziej banalne sprawy rosły wtedy do rangi największych problemów, powodując krzyk, a nawet bijatyki. Dziś opowiadamy o tym, jak rozwiązywać konflikty dzieci oraz jak mądrze reagować na kłótnię między dziećmi.
Author
Publisher Name
123 Mądrzy Rodzice
Publisher Logo

Post Author: Kamila Wojcik

2 thoughts on “Kłótnia dzieci? Jak rozwiązywać konflikty dzieci

    paulina001

    (06-03-2018 - 10:30)

    Moj syn z córką kłócą się nieustannie, kochają się mocno ale równie mocno potrafią sobie dokuczać i się sprzeczać o każdą nawet najmniejszą pierdołę. Czasem, aż przykro. Oczywiście staramy się reagować jednak najczęściej prosimy by sami doszli do porozumienia.

    kostaryka

    (06-03-2018 - 10:36)

    Ja też kłóciłam się jako dziecko z moją siostrą, a teraz jesteśmy najlepszymi przyjaciółkami. To takie docieranie, ale reagować pewnie trzeba.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *