Na temat tego, czym jest dobre wychowanie dziecka, wielu rodziców mogłoby mieć zupełnie odmienne od siebie zdania. Niezależnie jednak od tego, które metody wychowawcze w swoich rodzinach wybieramy, to zawsze przyświeca im wspólny cel – wychować dzieci na dobrych ludzi.
W czasie przebywania dzieci pod naszą opieką choć odczuwamy czasem kłopoty z zapanowaniem nad dziećmi, to przez większość czasu są nam one jednak posłuszne. Często problem przychodzi w wieku przedszkolnym, kiedy zderzenie z nowym środowiskiem i obcymi ludźmi staje się dla dziecka szokiem. Dziś podpowiadamy, jak wychowywać dziecko już od niemowlaka, by dobrze przygotować je na pójście do przedszkola oraz omawiamy problemy wychowawcze w wieku przedszkolnym.
Dobre wychowanie dziecka – o czym warto pamiętać
Świadome wychowanie dziecka rozpocznij już od niemowlaka
Najważniejszą z zasad jest to, by dobre wychowanie dziecka zacząć już od najmłodszych lat. Maluchy szybko przyzwyczajają się do tego, w jaki sposób je traktujemy, wyrabiając przez to własne sposoby zachowywania w określonych sytuacjach. Jeśli w późniejszych latach nagle postanowimy coś zmienić, to osiągnięcie efektu nie przyjdzie nam zbyt łatwo.
Stąd również biorą się często trudności wychowawcze w wieku przedszkolnym, kiedy oczekujemy od dzieci nagłej zmiany zachowania i np. dzielenia się zabawkami z innymi dziećmi, choć wcześniej nie musiały tego robić.
Pamiętaj, że dziecko naśladuje Twoje zachowanie
Jeśli chcesz, by Twoje dziecko czytało, Ty również czytaj. Jeśli chcesz, by nauczyło się czegoś nowego, ucz się tego razem z nim. Jako rodzice jesteśmy dla dzieci autorytetem, nasze zachowania i sposób mówienia maluchy przejmują właśnie od nas. Dlatego tak ważne jest, by zastanowić się nad tym, jak my komunikujemy się z dzieckiem i co robimy w jego towarzystwie. Chcąc zachęcić dziecko do nauki, warto robić to razem z nim, np. do rozwiązywania zadań z przedszkola.
Pilnuj konsekwencji w wychowaniu dziecka
Chodzi o to, by Twój sposób wychowywania dziecka był zgodny z tym, co przekazuje dziecku drugi rodzic lub inny opiekun, np. babcia. O ile w przypadku dziadków dość częste jest to, że dziecko jest przez nich bardziej rozpieszczane, są oni wobec dziecka łagodniejsi itp., i przy spotkaniach raz na jakiś czas nie jest to problemem, tak zgodność w wychowaniu matki i ojca jest bardzo ważna.
Często zdarza się, że wychowanie dziecka przez ojca różni się od tego, którym kieruje się matka. Brak sprzecznych komunikatów nie tylko sprawi, że dziecko będzie wiedziało, jak się zachowywać poprawnie, ale i uniknie sytuacji, w której maluch przestanie wreszcie kogokolwiek słuchać. Jeśli ojciec podważa słowa matki, a matka podważa słowa ojca, to dziecko dochodzi do wniosku, że i ono może je podważać, bo najwyraźniej nie są one tak ważne.
Jak wychowywać dziecko od niemowlaka, by dobrze przygotować je na pójście do przedszkola
Wiele problemów wychowawczych dotyczy dzieci w wieku przedszkolnym. Rodzice żalą się, że ich dzieci stały się niegrzeczne, zbierają kolejne nagany, a po powrocie z przedszkola coraz częściej nie słuchają również ich. Tylko trudny wiek czy może wynik wcześniejszych błędów? Podpowiadamy, jak wychowywać dziecko już od najmłodszych lat, by dobrze zniosło moment pójścia do przedszkola.
Warto wychodzić z dzieckiem na plac zabaw, na którym pozna się z innymi dziećmi i jeszcze przed przedszkolem oswoi z większą grupą innych maluchów. W ten sposób wykształcą się w nim potrzebne dziecku w wieku przedszkolnym umiejętności: zabawa w grupie, umiejętność dzielenia zabawkami i nawiązywania przyjaźni.
Ucz dziecka samodzielności, by w momencie pójścia do przedszkola nie poczuło się nagle zdane tylko na siebie. Dzięki temu nie tylko unikniesz sytuacji, w której maluch nie umie sam założyć butów, ale również ewentualnego przerażenia, z którym dziecko zmierzyłoby w trakcie nagłego braku rodzica obok w potrzebie.
W miarę możliwości staraj się pozostawiać dziecko z kimś innym, nawet jeśli nie masz takiej potrzeby. W ten sposób stopniowo oswoisz dziecko z czasowym brakiem swojej obecności i unikniesz późniejszego szoku dla dziecka w momencie pójścia do przedszkola.
Problemy wychowawcze w wieku przedszkolnym – skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić
Jednym z powodów problemów wychowawczych w wieku przedszkolnym są braki i błędy we wcześniejszym wychowaniu, o czym piszemy wyżej. Czasem jednak przyczyna może tkwić nie w sposobie wychowania, a w okolicznościach wychowywania np. w rodzinie po rozwodzie lub wtedy, kiedy sytuacja dotyczy dziecka adoptowanego. Czas przedszkola bywa w takich momentach przełomowy, bo dziecko silniej zauważa pewne braki, np. w przypadku dziecka wychowywanego przez ojca z czasem maluch zauważa, że do przedszkola przychodzą po inne dzieci również mamy itp.
Bardzo ważna jest wobec dziecka szczerość i to już od najmłodszych lat. Wbrew pozorom dzieci rozumieją więcej, niż nam się wydaje. Przekaz warto oczywiście dopasować do wieku dziecka, jednak nigdy go nie okłamywać. Po rozwodzie ważne jest, by nie nastawiać źle wobec drugiego rodzica, pozwalając dziecku swobodnie budować relacje z drugim rodzicem.
Na problemy wychowawcze w wieku przedszkolnym należy interweniować jak szybciej. Do tego potrzebna jest współpraca nauczyciela oraz rodzica, często także pedagoga. Wobec dziecka z trudnościami nie należy wykazywać się zniecierpliwieniem czy zdenerwowaniem.
Nie pomogą również kary, które często wzmagają w dzieciach złość. Lepiej pokazywać mu, jakie są realne konsekwencje jego zachowań. Jeśli dziecko nie słucha nas, kiedy o coś go poprosimy, to my również przy jego następnej prośbie o pomoc nie spełniajmy jej, tłumacząc to oczywiście poprzednim zdarzeniem. Dzięki temu maluch realnie zrozumie, dlaczego jego zachowanie jest złe.
2 thoughts on “Dobre wychowanie dziecka – problemy wychowawcze dzieci w wieku przedszkolnym”
Mirka
(16-02-2018 - 10:02)Najważniejsze to konsekwencja i dawanie dobrego przykładu. Nie ma nic skuteczniejszego
ameba
(16-02-2018 - 10:03)z przedszkolakiem to jeszcze sobie można poradzić, gorzej później. Z nastolatkami tak łatwo już nie jest. Nie zamknie się w domu i nie postawi w kącie.