co czytac w ciazy

Co czytać dziecku dziecku w brzuchu? Czytanie dziecku jeszcze w ciąży

Jeszcze do niedawna czytanie nienarodzonemu maleństwu uchodziło za dziwactwo. Dziś coraz częściej czytamy do brzuszka – i robią to nie tylko mamy, ale również tatusiowie.




Niegdyś uważano, że płód w brzuchu nie słyszy. Dziś – dzięki rozwojowi medycyny – wiemy, że już pięciomiesięczny płód zaczyna słyszeć dźwięki z najbliższego otoczenia. Początkowo czas umilają mu odgłosy bicia matczynego serca, szum tętniącej krwi i bulgotanie w żołądku. W szóstym miesiącu płód zaczyna rozróżniać rytm i melodię języka. W ostatnim trymestrze wprawne ucho płodu jest w stanie wychwycić ten najpiękniejszy dźwięk – maminy głos. Ponadto maleństwo jest w stanie rozpoznać dochodzący z zewnątrz głos taty, rodzeństwa i dziadków.

Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato…

Warto nawiązać kontakt z dzieckiem jeszcze zanim pojawi się na tym świecie – tym bardziej, że zarówno wybór lektury jak i technika czytania mogą mieć wpływ na zachowanie szkraba w brzuchu. Co prawda malec nie rozumie przesłania tekstu, jednak doskonale odczyta towarzyszące czytaniu emocje, a dobrze znany głos rodzica sprawi, że poczuje się bezpiecznie. Co ważne, czytając dziecku jeszcze w ciąży, nawiązujemy z nim pierwszą bliską więź.

Czytanie dziecku – to może być zabawa!

Ma to znaczenie także zaraz po narodzinach – ponoć noworodki i niemowlęta, którym czytano jeszcze za życia płodowego, szybciej uspokajają się podczas czytania dobrze im znanych bajek i wierszyków. W naszym przypadku przyznaję, że ta hipoteza sprawdziła się. Często zdarza mi się uspokajać w ten sposób moją czteromiesięczną córkę. Gdy znudzona spacerem bądź zabawą na podłodze zaczyna marudzić, wyciągam jedną z wielu książeczek, które mimo upływu lat wciąż czarują dzieci, jak i dorosłych. Czytam jej te same wierszyki, które odkryłam na nowo, będąc w ciąży. Po chwili grymas marudzenia ustępuje zainteresowaniu historyjką – młoda „włącza się” wówczas aktywnie w czytanie, gaworząc z uśmiechem na buzi i wymachuje radośnie rączkami. Ponadto – jak twierdzą naukowcy – im wcześniej zaznajomimy mieszkańca brzucha ze światem literatury, tym bardziej zwiększamy prawdopodobieństwo, że wychowamy prawdziwego mola książkowego.

Czytaj dziecku z zaangażowaniem

Ważne jest, by rodzic odpowiednio modulował głos – nikt nie lubi przecież monotonnego rytmu czytania. Zwracaj więc uwagę na ton głosu, akcenty, jego głośność oraz rytm. Wspaniale, jeżeli do wspólnego czytania włączy się także tata – będzie to z pewnością frajda nie tylko dla brzuszkowego słuchacza, ale również i dla samych rodziców. Jeśli zaś mamy starsze, umiejące już czytać dziecko, wówczas świetnym pomysłem jest zaangażowanie starszaka do wspólnej lektury. W przypadku młodszych dzieci możemy wraz z nimi opowiadać brzuszkowi bajkę, korzystając z książeczek obrazkowych. Możemy też, niezależnie od wieku czytających, pokusić się o samodzielne wymyślenie historyjki – co może okazać się nie lada wyzwaniem (szczególnie dla dorosłych), ale i dobrą zabawą.

Kiedy czytać dziecku w brzuchu?

Czytać możemy o każdej porze dnia i nocy, choć ja osobiście uważam, że dobrze jest wprowadzić w tej kwestii porządek, bo jak wiadomo niemowlęta, a szczególnie noworodki lubią powtarzalność. Nie bez znaczenia zaleca się ustalić stałe pory spacerów czy kąpieli. Jeżeli jeszcze w ciąży czytaliśmy brzuszkowi na dobranoc, to systematyczne kontynuowanie tego rytuału po narodzinach sprawi, że maleństwu łatwiej będzie „złapać” rytm dnia.

Biblioteczka dla brzuszka

Brzuszkowi czytać możemy w zasadzie wszystko. Rymowane wierszyki pobudzą i zachęcą do energicznej gimnastyki, z kolei książki dedykowane starszym czytelnikom mogą skutecznie uspokoić małego lokatora, mamie zaś pozwolą na chwilę wytchnienia.

Dla tych, którzy nie bardzo wiedzą, od czego zacząć, przygotowałam bardzo subiektywną propozycję dwóch lektur dla brzuszka. Miłe, przyjemne treści z pewnością odprężą rodziców, zestresowanych niedługim porodem oraz zaintrygują fikającego w brzuszku maluszka.

Czytanie wierszy Juliana Tuwima

To klasyk nad klasykami. Kto z nas jako dziecko nie znał na pamięć słynnej „Lokomotywy” albo „Rzepki”? Wierszyki bawią do dziś wszystkich członków rodziny – i tych najmłodszych jak starszych – rodziców oraz dziadków.

„Opowieści” Simony Kossak

Książka to zbiór zadziwiających historyjek o dzikich zwierzętach autorstwa znanej biolog Simony Kossak. Z zacięciem opowiada ona o jelenich weselach, wprowadza nas w zawiły język gęsi, uchyla rąbka tajemnicy o romansach norników, przytacza dowody matczynej miłości w świecie zwierząt czy też opisuje poświęcenie taty wilka. Przyszłych rodziców w szczególności zainteresują rozdziały dotyczące miłości i wychowania. Po tej lekturze inaczej spojrzymy na naturę. Książka idealna do czytania w rodzinnym stadzie!

3 thoughts on “Co czytać dziecku dziecku w brzuchu? Czytanie dziecku jeszcze w ciąży

    magdusia

    (21-08-2017 - 14:40)

    fajna lista

    Majka

    (21-08-2017 - 14:41)

    nigdy na to nie wpadlam , żeby czytac dziecku w brzuchu

    Urszulka

    (21-08-2017 - 14:42)

    spróbujemy czytać razem z tatusiem, ciekawe czy bobas nas uslyszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *