Alternatywne metody nauczania to temat, którym rodzice interesują się coraz częściej i coraz chętniej. Potrzeba stworzenia dzieciom odpowiednich warunków do rozwoju jest niezwykle ważna, a wybór kompetentnego przedszkola czy szkoły odgrywa jedną z kluczowych ról. Dziś przedstawiamy powody, dla których warto stosować alternatywne metody nauczania, nie zapominając przy tym o przedstawieniu wszelkich za i przeciw. Oto plusy i minusy szkół alternatywnych w Polsce.
Metody alternatywne w nauczaniu – dlaczego warto je stosować?
Do szukania alternatywy dla szkoły tradycyjnej popycha rodziców przede wszystkim niechęć wobec standardowych metod. Większość z nas samemu pamięta, jak nudne wydawały się lekcje w szkołach, jak męczące odrabianie zadań domowych i stresujące oczekiwanie na wyniki klasówki. Wszystkich tych nieprzyjemnych wspomnień chcemy własnym dzieciom oszczędzić.
Alternatywne metody nauczania – brak pracy domowej i systemu kar oraz nagród
Alternatywne metody nauczania biorą się z tworzenia przeciwieństwa dla tego, co w tradycyjnej wersji nie działało – w większości szkół alternatywnych nie ma systemu nagród i kar, nauka czerpana jest nie poprzez bierne słuchanie, lecz za pomocą doświadczeń i samodzielnego dochodzenia do pewnych wniosków. W szkołach Montessori nie ma pracy domowej ani stosowania przymusu. Każde dziecko w trakcie lekcji samodzielnie wybiera to, czym będzie się zajmowało.
Realia panujące w szkołach bliższe są przyszłemu życiu
Szkoły demokratycznie uznają regulamin, który powstał w ich obrębie, co znaczy, że za tworzenie zasad odpowiedzialne są również uczestniczące w zajęciach dzieci. Bardzo ważna staje się nauka rozwiązywania sporów, wyrażania własnego zdania i poszukiwania kompromisów. W ten sposób dziecko jest lepiej przygotowane do dorosłego życia. Warunki panujące w szkołach demokratycznych dają świetne podstawy do sprawnego funkcjonowania w społeczeństwie. W tym między innymi w miejscu pracy. Maluchy po szkołach demokratycznych czy Montessori czują, że ich zdanie się liczy.
Unikamy szykanowania i sytuacji, w których nasze dzieci mogłyby czuć się źle
Tradycyjna szkoła to skupisko różnych charakterów i zachowań. Nie zawsze wiemy, co dzieje się z naszym dzieckiem, często nie wie tego także nauczyciel, który ma obowiązek czuwania nad dużą liczbą dzieci. Szkoła alternatywna daje możliwość dostrzegania niepokojących sytuacji. Szkoły leśne zakładają maksymalnie 10-12 osób w grupie, w tym zwiększenie liczby opiekunów. Wielu rodziców wybiera też edukację domową lub popularny dzisiaj unschooling, który pozwala kontrolować, by dzieci uczyły się tolerancji wobec siebie i czuły w grupach równie ważne, co pozostałe.
Jakie negatywne skutki pociągają za sobą alternatywne metody edukacji
Pomimo wielu zalet nie brakuje osób, które przeciwne są alternatywnym metodom edukacji. Okazuje się, że ten sposób nauki nie dla każdego dziecka będzie dobry.
Nim zdecydujesz się na alternatywne metody edukacji – sprawdź szkołę!
Wiele opinii niezależnych od siebie osób wskazuje na to, że nauka w szkole Montessori jest skuteczna dla dzieci w wieku kilkunastu lat, później ta metoda staje się już mniej efektywna. O szkole Waldorf mówi się wiele dobrego w odniesieniu do postrzegania człowieka całościowo (umysł, ciało, emocje), lecz nie brakuje głosów krytycznych, dla których szkoły te zbyt mocno narzucają dzieciom pewną duchowość. Z kolei edukacja domowa, choć potrafi być fascynująca, to wymaga przy tym utrzymania samodyscypliny. Nim więc zdecydujemy się na daną alternatywną metodę nauczania, określmy wszelkie za i przeciw. Poszukując szkoły, upewnijmy się, jak w rzeczywistości to wygląda. Czasem czym innym jest idea danej metody, a czym innym jej realizacja w określonej placówce.
Wybór alternatywnych metod nauczania rzutuje na przyszłość Twojego dziecka
Chcesz, by Twoje dziecko kończyło w przyszłości studia? Zależy Ci na tym, by poszło później do tradycyjnego liceum, a może chcesz przepisać swojego maluszka ze standardowej podstawówki do tej z programem Montessori? To właśnie tu pojawia się najwięcej minusów. Mieszanie dwóch różnych metod edukacji ze sobą sprawia, że dziecko może poczuć się zagubione.
Alternatywne metody nauczania – co z egzaminami i dyplomami?
Wszystkie ważne egzaminy, które decydują o dalszej edukacji (np. matura), realizowane są według określonego programu nauczania. To do nich przygotowywane są dzieci w tradycyjnych szkołach i taki jest też cel ich nauki – zdać egzamin. Alternatywne metody nauczania zakładają wszechstronny rozwój, dając lepsze podstawy pod życie zawodowe, jednak niekoniecznie pod zdobywanie dyplomów. Warto o tym pamiętać.
Alternatywne przedszkole i tradycyjna dalsza edukacja
To najpopularniejszy kompromis – w przedszkolach z alternatywnym podejściem dzieci nabywają wielu ważnych dla nich cech, na tym poziomie ich rozwój jest o wiele silniej stymulowany niż w tradycyjnych przedszkolach. Kiedy jednak przychodzi czas podstawówki, dzieci wysyłane są do standardowych szkół, by mogły lepiej przygotować się do testów i nie miały problemów w liceum.
Rodzice, którzy rezygnują z nauki w tradycyjnych szkołach podstawowych, często rezygnują jednocześnie z dalszej edukacji w tradycyjnej formie – ich celem jest nastawienie na przyszłość zawodową.
3 thoughts on “Alternatywne metody nauczania w edukacji wczesnoszkolnej”
Oliwia
(12-09-2017 - 13:59)ja chyba jednak wolę szkołę tradycyjną
Mateusz
(12-09-2017 - 14:00)No właśnie te zadania domowe . Nauczyciele tyle zadają że potem dzieci nie mają czasu na dwór wyjść.
mama tomka
(12-09-2017 - 14:02)my się uczymy w domu i sobie chwalimy