wakacje z dziećmi

Jak spędzić udane wakacje z rodziną?

Choć dla niektórych już samo słowo „odpoczynek” kłóci się z wizją biegających po plaży dzieci, to nie brakuje również i takich rodzin, dla których udane wakacje oznaczają jedynie te rodzinne, spędzone we wspólnym gronie. Wyjazd z dzieckiem, choć wymagają dodatkowego przygotowania, to wcale nie muszą oznaczać braku przyjemności. Dziś przedstawiamy przydatne wskazówki, jak spędzić udane wakacje z rodziną, by wszyscy wrócili z nich opaleni i uśmiechnięci.

Udane wakacje, czyli czego oczekujecie od wspólnego wyjazdu?

Marzy Wam się luz i odpoczynek na plaży czy może wizja zwiedzania cennych zabytków? Nim wybierzecie kierunek Waszego wyjazdu wraz z miejscem zakwaterowania, zadajcie sobie to podstawowe pytanie: czego oczekujecie? Udane wakacje rodzinne dla jednych oznaczać mogą bowiem dużą ilość ruchu i zwiedzonych nowych okolic, dla drugich zaś maksymalny odpoczynek, w którego trakcie nic nie trzeba robić i całymi dniami można oddawać się błogiemu lenistwu. Choć wakacje z dzieckiem czasem wydają się skazane na coś spokojniejszego, to wielu znanych podróżników przekonuje jednak, że wakacje z rodziną mogą być równie zwariowane, co we dwoje. Najważniejsze to dobrze sprecyzować oczekiwania i wiedzieć, czego się spodziewać.

Dobry kierunek na wakacje z rodziną

Kiedy wiecie już, czego oczekujecie od wyjazdu, czas zastanowić się nad kierunkiem wyprawy. Wakacje z rodziną wymagają tego, by zdecydować się na coś, co pasowało będzie każdemu z Was. W tym również dzieciom. Poszukując atrakcji, skupcie się również na tych dostosowanych do wieku Waszych maluchów. To dość istotne, by dziecko nie nudziło się i nie zaczynało z tego powodu narzekać. Dość trafne okazuje się stwierdzenie, że zadowolone dziecko to również zadowoleni rodzice. Kierując się jedynie Waszą wygodą, dość szybko odczuć możecie na miejscu, że niezadowolenie dziecka skutecznie zepsuje Wam wyjazd.

Rodzinne wakacje – samochodem, pociągiem czy samolotem

Okazuje się, że lot samolotem w przypadku małych dzieci nie jest tak skomplikowany, jak mogłoby się wydawać. Co ważne, skutecznie zmniejsza liczbę spędzonych w bezruchu godzin. Kiedy wybieramy się na wakacje do Włoch, Hiszpanii lub innych dość oddalonych od Polski krajów, warto wziąć wyprawę samolotem pod uwagę. Choć z pewnością wymaga starannego przygotowania, to zmniejszy wynikające z podróżowania zmęczenie. W przypadku dzieci może okazać się to bezcenne. Na krótsze trasy dobrze nadaje się samochód lub pociąg. Jeśli wybieramy się na wakacje z dzieckiem, które dobrze znosi podróże samochodem, a nawet większość czasu przesypia, to podróż nie będzie dla nas trudnością. W wielu innych przypadkach warto mieć pod ręką ulubioną zabawkę lub tablet, na którym włączyć będzie można ulubione bajki. Dla dzieci, szczególnie młodszych, długie podróże bywają nie tylko męczące, ale i nudne. Nie zapominajmy więc o właściwej dla nich rozrywce, bo inaczej udane wakacje zamienią się w mękę.

Wakacje z rodziną rządzą się własnymi prawami

Dobre przygotowanie do wyjazdu, a w tym wybranie właściwego kierunku, to jedno. Drugą sprawą jest to, jak przetrwać w trakcie takiego wyjazdu. Wakacje z rodziną wymagają pozytywnego myślenia i podejścia, które pozwoli uniknąć kłótni. Czasem lepiej jest przymknąć na coś oko, niż doprowadzić do sporu, który mógłby zepsuć cały wyjazd. W trakcie wakacji można pójść na kompromisy, zgadzając się na to, by dziecko wyjątkowo zjadło coś niezdrowego lub poszło spać bez umycia zębów.

Ustalcie wcześniej podział obowiązków

Tak samo, jak przydatny okazuje się on na co dzień, tak konieczna jest jego obecność, kiedy jedziecie na wakacje rodzinne. Partnerzy powinni ustalić ze sobą, kto wstaje do dziecka tej nocy lub budzi się wcześniej, by zaopiekować się maluchami. Pozwoli to uniknąć wcześniej wspomnianych sporów i rozplanować czas w taki sposób, byście oboje nie chodzili zmęczeni i niewyspani. Będzie to przydatne także w kwestii sprzątania i gotowania, jeśli zdecydujecie, że część posiłków chcecie samodzielnie przygotowywać, nie korzystając z hotelowych propozycji.

Wakacje z dzieckiem wymagają elastyczności

Wakacje z dzieckiem zdecydowanie wymagają tego, by wziąć pod uwagę nastrój i stan zdrowia malucha. Kiedy dojdzie do tego, że dziecko poczuje się zmęczone zaraz po obiedzie, to niewiele już będzie można wieczorem zrobić. Lepiej nie nastawiać się więc na to, że wszystko trzeba zrobić i zobaczyć, lecz mając pod ręką spis wartych uwagi miejsc oraz atrakcji, w miarę możliwości zwiedzać je i sprawdzać. Tak samo, jak ma to miejsce na co dzień, tak i na wakacjach o planach na dany dzień potrafi skutecznie zadecydować maluch. Warto o tym pamiętać, by uniknąć przykrego rozczarowania lub zmuszania dziecka do czegoś, co sprawiłoby mu duży dyskomfort.

Zobacz również: Wyjazd na majówkę z dzieckiem

Post Author: Kamila Wojcik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *