tanie wakacje z dziećmi

10 pomysłów na tani wakacyjny wyjazd z dzieckiem

Choć pierwsze dni upływające po ostatnim szkolnym dzwonku zawsze wypełnione są olbrzymią radością i entuzjazmem, to prędzej czy później wakacyjna nuda da się we znaki nawet największym rozrabiakom. Dokąd wówczas zabrać dziecko, żeby wyjazd był nie tylko ciekawy, ale również by nie zrujnował domowego budżetu?

 Wielu rodziców z przerażeniem myśli o letnich wakacjach. Dla wielu rodzin najpopularniejszym kierunkiem o tej porze roku jest polskie morze, jednak taki wyjazd wiąże się z niemałym wydatkiem. Dokąd więc pojechać, by wspólnie z dzieckiem miło spędzić czas i nie stracić przy tym fortuny? Alternatyw jest wiele. Miejsca warte odwiedzenia możemy znaleźć bliżej domu, jak również wybrać się w podróż po Polsce, zatrzymując się na nocleg u rodziny, znajomych czy w gospodarstwach agroturystycznych. Kierując się zasadą w myśl której liczy się nie długość, a jakość wakacji, letnie dni można spędzić naprawdę ciekawie, a do tego za atrakcyjną cenę. Z naszym przewodnikiem nawet krótki, weekendowy wypad może przynieść ogrom frajdy zarówno dzieciom jak i rodzicom.

1. Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo

To propozycja dla tych, którzy wakacje lubią spędzać bardzo aktywnie. Decydując się na tę formę wypoczynku jest w czym wybierać, bo Szlak liczy sobie ponad 2000 km, zaczynając od Elbląga i wiedzie przez pięć województw wschodniej Polski:  warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie, gdzie kończy swój bieg w Końskich. Wzdłuż trasy znajduje się mnóstwo oznaczonych i wartych obejrzenia atrakcji turystycznych. Można wybierać spośród ponad 100 propozycji jednodniowych i weekendowych oraz dłuższych wycieczek rowerowych. Po drodze znajduje się wiele oznakowanych gospodarstw agroturystycznych i pensjonatów, w których możemy wypocząć.

szlak rowerowy velo

2. Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

W tym miejscu każdy bez względu na wiek może zostać naukowcem i samodzielnie przeprowadzić eksperymenty z różnych dziedzin – fizyki, matematyki, astrologii czy biologii. W Koperniku oprócz siedmiu wystaw stałych organizowane są również wystawy czasowe. Bez wątpienia niemałą atrakcją jest także Teatr Robotyczny oraz Teatr Wysokich Napięć, w którym obejrzymy fascynujące widowisko składające się z wyładowań atmosferycznych i towarzyszących polu elektromagnetycznemu błysków. Dodatkowe wrażenia gwarantuje Planetarium – jedno z najnowocześniejszych w Europie.

centrum nauki kopernik

3. Muzeum Zabawek Bajka w Kudowie-Zdrój

Jest to największe tego rodzaju muzeum w Polsce, obejmujące zbiór kilku tysięcy europejskich zabawek od starożytności po lata 80. XX wieku. Ta niesamowita kolekcja przenosi zwiedzających w beztroski świat dzieciństwa. Znajdziemy tu m.in. porcelanowe lalki, pluszowe misie i klocki, zabawki blaszane i optyczne czy samograje. Dzieci będą oczarowane tą krainą i to bez względu na wiek, bo jak mawiał Karol Dickens – dorośli to też dzieci, tylko trochę większe. Dodatkową atrakcją jest warsztat zabawkarski, gdzie każdy może stworzyć własną zabawkę i zabrać ją do domu.

muzeum zabawek bajka

4. Kopalnia złota i Średniowieczny Park Techniki w Złotym Stoku

Na żądnych przygód czekają tutaj nie lada atrakcje – m.in. podziemny spływ łodzią i podziemny wodospad, a dla bardzo odważnych zjazd na linie do sztolni. Jak przystało na rasowych poszukiwaczy złota, zmierzymy się tu z poszukiwaniem tego drogocennego kruszca w praktyce, a następnie własnoręcznie wybijemy monetę.

kopalnia złota złoty stok

5. Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe w Uhercach Mineralnych

Słynące z malowniczych krajobrazów Bieszczady od 2015 roku można zwiedzać za pomocą drezyn rowerowych, napędzanych siłą mięśni nóg. Podzielona na 5 etapów trasa o łącznej długości 47 km wiedzie po kawałku historycznej, wybudowanej prawie 150 lat temu, a dziś już nieczynnej linii kolejowej. Podczas wyprawy przewodnik opowiada o mijanej okolicy, a przy ważniejszych atrakcjach zabiera zwiedzających na pieszą wycieczkę.

6. Muzeum Archeologiczne  w Biskupinie

Te najsłynniejsze w Polsce wykopaliska i najbardziej znany w Europie Środkowej rezerwat archeologiczny funkcjonuje jako muzeum i od lat przyciąga rzesze turystów. Obecnie, oprócz rekonstrukcji grodu na półwyspie zwiedzać można także osadę łużycką z epoki brązu sprzed 2700 lat oraz osadę wczesnośredniowieczną, datowaną na przełom X i XI wieku.

osada biskupin

7. JuraPark w Krasiejowie

Krasiejów to miejscowość w województwie opolskim, słynąca z jednych z najbogatszych złóż skamieniałości triasowych gadów i płazów, jakie odkryto na świecie. Wybierając się w liczącą 1,5 km trasę JuraParku odkryjemy 200 modeli kopalnych zwierząt odtworzonych w naturalnych rozmiarach, w tym  największego znanego dinozaura – mierzącego około 60 metrów amficeliasa. Znajduje się tu również Park Nauki i Ewolucji Człowieka, w którym można poznać dzieje Ziemi i ludzkości.

jura park krasiejów

8. Afrykarium we Wrocławiu

Mieszczące się na terenie wrocławskiego ogrodu zoologicznego Afrykarium gwarantuje niezapomnianą podróż przez siedem regionów Afryki – Morze Czerwone, plażę nad Morzem Czerwonym, Wielkie Jeziora Afrykańskie, Kanał Mozambicki, Wschodnią Afrykę, Wybrzeże Namibii i dżunglę nad rzeką Kongo. W ogromnym oceanarium można zaobserwować ponad 200 gatunków różnych zwierząt wodnych z całej Afryki – m.in hipopotamy, krokodyle, pingwiny, płaszczki, a nawet rekiny. Duże wrażenie robi też rafa koralowa z setkami barwnych rybek.

afrykarium wrocław

 

9. Muzeum Toruńskiego Piernika

Muzeum zlokalizowane w samym sercu Torunia, na Starym Mieście, w byłej XIX-wiecznej fabryce pierników, przyciąga turystów już samym zapachem miodu i przypraw korzennych. Zwiedzający mogą wziąć udział w warsztatach piernikarskich i własnoręcznie przygotować oraz upiec pierniki, korzystając z dawnej receptury co jest nie lada gratką dla najmłodszych.

muzeum piernika toruń

10. Świat labiryntów w Blizinach

To jedyne tego typu miejsce w Polsce, w którym od gąszczu labiryntów może rozboleć głowa. Tu też przekonamy się, że labirynt labiryntowi nierówny. Do wyboru mamy nie tylko labirynty wymagające ruchu takie jak liczący ponad 4 km labirynt w polu kukurydzy, labirynty panelowe czy labirynt wierzbowy, ale również labirynty uczące logicznego myślenia, łamigłówki i puzzle. Na terenie kompleksu znajduje się też Motylarnia, w której można podziwiać polskie gatunki motyli.

świat labiryntów bliziny

3 thoughts on “10 pomysłów na tani wakacyjny wyjazd z dzieckiem

  Moniś

  (02-08-2017 - 11:54)

  super, własnie tego mi było trzeba . Na dłuższe wakacje w tym roku się nie załapalismy ale własnie takie weekendowe wyjazdy przed nami. Na pewno wybiorę cos z tej listy – pewnie stanie na afrykarium

  Agnieszka Bonn

  (02-08-2017 - 11:55)

  nam się marzą takie labirynty – to może byc niezła zabawa

  tom maka

  (02-08-2017 - 11:56)

  zawsze można po znajomych pojedzić, po rodzinie gdzies na wieś , pkazać dzieciom skad mleko pochodzi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *