depresja u dzieci

Jak pomóc dziecku w depresji?

Depresja to poważna choroba, o której coraz częściej i więcej się mówi. Niestety wciąż za mało w kontekście zachorowań dzieci i młodzieży. Tymczasem statystyki mówią same za siebie – według WHO depresja jest na czwartym miejscu najbardziej poważnych chorób świata. Cierpi na nią od 3 do 8 proc. najmłodszych i nawet 20 proc. nastolatków. Niestety niezdiagnozowana i nieleczona depresja prowadzi do samobójstw. Jak rozpoznać chorobę? Jakie są jej przyczyny i jak pomóc naszemu dziecku w depresji, a także w radzeniu sobie z emocjami na co dzień?




Depresja dzieci i młodzieży to coraz bardziej powszechne zjawisko

Policyjne statystyki są wstrząsające. W 2016 roku dwoje dzieci w przedziale wiekowym 7 do 12 lat targnęło się na swoje życie, 101 dzieci w wieku 13 do 18 lat oraz 371 osób w wieku młodzieńczym, tj. od 19 do 24 lat. Statystyki wprawdzie nie wskazują, co dokładnie było przyczyną tych poszczególnych przypadków, niewątpliwie jednak musiały być to problemy emocjonalne.

Problem polega tutaj na tym, że depresja u najmłodszych oraz u młodzieży, mimo iż coraz częściej występująca, jest niezwykle trudna w zdiagnozowaniu. Poza tym jeszcze do niedawna lekarze uważali, że depresja nie może rozwinąć się u dzieci, które nie są jeszcze w pełni dojrzałe, a konkretniej nie mają dostatecznie rozwiniętych umiejętności poznawczych. Natomiast najnowsze badania temu przeczą, a psychiatrzy coraz częściej i coraz głośniej mówią o depresji u najmłodszych.

Objawy depresji u dzieci i młodzieży

Istotna trudnością w diagnozowaniu depresji u dzieci i młodzieży jest fakt, że objawy tej choroby u najmłodszych są inne niż u dorosłych, a niektóre z nich powszechnie nie są kojarzone z depresją, a nawet smutkiem. Poza oczywistym przy tej chorobie obniżeniem nastroju, mogą wystąpić zachowania agresywne, autodestrukcyjne (w tym samookaleczenia) oraz buntownicze. Dziecko staje się drażliwe i nadpobudliwe, dlatego zdarza się, że zamiast depresji u najmłodszych diagnozowane jest np. ADHD.

Czynnikami, które poza wymienionymi powyższej, szczególnie powinny zwrócić uwagę rodziców, w przypadku młodzieży będą:

  • opuszczenie się w nauce,

  • niechęć do wychodzenia z domu (również do szkoły),

  • problemy z koncentracją,

  • trudności z zapamiętywaniem,

  • wycofywanie się z kontaktów z innymi, a nawet agresja.

Z kolei w przypadku maluchów będzie to z pewnością:

  • regresja w rozwoju,

  • moczenie się w nocy,

  • bezsenność (lub ciągła potrzeba snu),

  • brak apetytu,

  • częste bóle głowy, brzucha, a nawet duszności.

Jeśli mamy wątpliwości w zakresie identyfikowanych objawów, możemy wykonać test CDI. Jest to test do wykrywania depresji u dzieci w wieku od 7 do 18 lat. Jeżeli nasz pediatra nie wykonuje takiego badania, możemy przeprowadzić je sami. Arkusze testowe dostępne są w Internecie. Co ważne, badanie wykrywa nie tylko chorobę, ale także predyspozycje dziecka do depresji. Taki test przydatny jest zarówno przy diagnozowaniu problemu, jak i podczas leczenia, dla właściwej kontroli jego efektów. Jeśli zatem zastanawiasz się, jak pomóc dziecku, sięgnij po test CDI.

Co jest powodem depresji u dzieci i młodzieży?

Niestety trudno o jednoznaczną odpowiedź na pytanie dotyczące przyczyn depresji u dzieci i młodzieży. Na chorobę wpływają różne czynniki zgrupowane w trzy główne kategorie:

  • biologiczna (zaburzone wydzielanie hormonów, czy nieprawidłowa praca neuroprzekaźników),

  • psychogenna (indywidualne cechy psychiczne jak na przykład umiejętności społeczne, czy skłonność do samokrytyki), oraz

  • środowiskowe (sytuacja rodzinna, przeżyta trauma).

Każdy przypadek jest inny i trudno tutaj o uogólnienia. Niestety wielu rodziców nie dopuszcza do siebie myśli, że ich dziecko może chorować na depresję. Najczęściej tłumaczą, że ich dom jest wzorcowy, a maluch nigdy nie był narażony na żadne ciężkie przeżycia. Pamiętajmy jednak, że depresja może, ale wcale nie musi być efektem przeżytej traumy, czy też trudnej sytuacji rodzinnej. Taki aspekt to tylko jeden z potencjalnych czynników wywołujących chorobę. Bardzo często na depresję chorują dzieci z rodzin, w których występowała już ta choroba. Zatem jeśli ktoś z naszych bliskich cierpiał na depresję, warto być czujnym i szczególnie uważnie obserwować zachowanie swoich dzieci.

Jak pomóc dziecku?

Jeśli dostrzegamy jakiekolwiek niepokojące zmiany u naszego dziecka, w jego samopoczuciu, nastroju i codziennym zachowaniu, pierwszym krokiem powinna być z pewnością wizyta u pediatry. Lekarz najlepiej zweryfikuje nasze podejrzenia. Nie obawiajmy się takiej wizyty. Nawet zdiagnozowana depresja nie musi bowiem oznaczać konieczności wprowadzenia leczenia farmakologicznego. Może się okazać, że choroba ma lekki przebieg i wystarczająca będzie w tej sytuacji psychoterapia indywidualna, grupowa lub rodzinna. Tylko ciężkie przypadki depresji wymagają przyjmowania leków, a w skrajnych przypadkach hospitalizacji.

W leczeniu dziecięcej depresji bardzo ważne jest także zaangażowanie rodziców. Rodzic, który jest blisko ze swoim dzieckiem i próbuje zrozumieć jego punkt widzenia jest ogromnym wsparciem i pomocą na drodze powrotu do zdrowia. Depresji nie należy się także wstydzić. Choroba ta może dotknąć każdego, w każdym wieku. Pamiętajmy o tym i nie bójmy się prosić o pomoc.

Summary
Jak pomóc dziecku w depresji?
Article Name
Jak pomóc dziecku w depresji?
Description
Jak pomóc dziecku w depresji? Jakie są przyczyny tej choroby u najmłodszych i w jaki sposób można ją zdiagnozować? Depresja dzieci i młodzieży to coraz bardziej powszechne zjawisko, na szczęście wiemy już, jak postępować w przypadku tej poważnej choroby, a także jak pomóc dziecku w radzeniu sobie z emocjami na co dzień
Author
Publisher Name
123 Mądrzy Rodzice
Publisher Logo

Post Author: Marta Wujek

2 thoughts on “Jak pomóc dziecku w depresji?

    Marika

    (07-11-2017 - 14:47)

    Ciężki temat. Mam nadzieję, że mojemu dziecku nigdy się nie przytrafi. Ale warto być uważnym.

    Onyx99

    (07-11-2017 - 14:52)

    My przeszliśmy przez to łatwo nie było zwłaszcza że temat dopadł nas na etapie przedszkola. Nie wstydźcie się prosić o pomoc i rozmawiać o problemie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *