ferie zimowe dla dzieci

Najlepsze pomysły na zimowe ferie 2017!

Gdzie na ferie zimowe?

Współcześni rodzice żyją w pędzie i z reguły są bardzo zapracowani. Przy obecnym tempie życia ciężko jest wygospodarować odpowiednią ilość czasu, który można poświęcić dzieciom. Nadchodzące ferie zimowe to doskonała okazja do nadrobienia zaległości i przekierowania całej uwagi na pociechy. Ważne by czas ten rozplanować z głową i zapewnić dzieciom rozwijającą rozrywkę, w której rodzice mogą czynnie uczestniczyć. A przy tym wszystkim nie zapomnieć o chwili wytchnienia i poleniuchowania, najmłodsi też tego potrzebują!
Siadamy zatem do zaplanowania wyczekiwanych ferii zimowych, które w tym roku (w zależności od województwa) przypadają pomiędzy 16 stycznia, a 26 lutego. W zależności od tego jakim dysponujemy budżetem: możemy wyjechać cała rodziną w góry, zabrać dzieci w ciepłe kraje, wysłać najmłodszych na zorganizowane ferie tematyczne, skorzystać z kolonii dziennych (jeśli są takie organizowane w naszym mieście), wyjechać do rodziny, lub zadbać do moc wrażeń w naszej okolicy. Nie ważne z jakim budżetem i gdzie, ważne że razem.

Rodzinny wypad na narty

Najbardziej popularnym kierunkiem wyjazdów rodzinnych podczas ferii zimowych są góry. A jak góry zimową porą to oczywiście narty. W Internecie można znaleźć wiele dyskusji na temat tego, kiedy dzieci mogą zacząć naukę tego spotu. Jest to bardzo indywidualna kwestia. Ważny jest stan rozwoju psychomotorycznego, aktywność malucha, zdrowy rozsądek rodziców i przede wszystkim chęć i gotowość psychiczna dziecka. Rodzice, którzy sami jeżdżą na nartach najczęściej swoje pociechy przyprowadzają na stok już w wieku 3 – 4 lat.

Jeśli zdecydujemy się na taką formę spędzania ferii zimowych, trzeba zadbać o to, by czas ten był dla dziecka zabawą. Nie można dopuścić do tego, by dziecko było zmuszane do długich, za ciężkich dla niego treningów. To czy w przyszłości będzie królem, królową stoków jest sprawa drugorzędną. Teraz liczy się zabawa i komfort psychiczny. Niezbędny w takiej sytuacji będzie doświadczony i sprawdzony instruktor, który zna się na psychice dzieci i będzie potrafił naszą pociechę zainteresować. Za dobrego nauczyciela zapłacimy około 100zł za godzinę nauki.

Można również zdecydować się na przedszkole narciarskie. Plan zajęć rozpisany jest zazwyczaj na 7 – 8 godzin i rozplanowany jest podobnie jak w zwykłym przedszkolu, z uwzględnieniem nauki na stoku oczywiście. Koszt tygodniowego pobytu w takim przedszkolu to około 1000zł za tydzień.

Obozy tematyczne

Dla nieco starszych dzieci, ciekawym pomysłem na spędzenie ferii zimowych są obozy tematyczne. Oferta jaka jest dostępna na rynku, jest bardzo urozmaicona. Zaczynając od obozów w siodle, przez obozy narciarskie, naukowe, językowe, sportowe, teatralne, plastyczne, z nauką magii po obozy konstruktorów lego. Jeśli nasze dziecko ma jakąś konkretna pasję, warto wesprzeć je w niej, wysyłając je na obóz związany z jego zainteresowaniami. Dzięki temu pociecha nie tylko będzie mogła realizować swoje hobby, pozna rówieśników o takich samych zainteresowaniach, ale również dostanie od nas jasny komunikat, że to czym się zajmuje jest też dla nas ważne i traktujemy to poważnie. Koszt takiego zimowiska to około 1000zł za tydzień.

Półkolonie

Jeśli nie chcemy wysyłać naszego dziecka gdzieś daleko lub nasza pociecha jeszcze nigdy nie była na żadnej kolonii i mamy obawy co do tego, jak zareaguje na nowe otoczenie i dłuższą rozłąkę z domem, warto wypróbować półkolonii. W tym przypadku, podobnie jak w kwestii tradycyjnych obozów, mamy bardzo bogatą ofertę tematyczną. Ceny, w zależności od zawartości pakietu, wahają się od 400zł do 1000zł za tydzień. Natomiast jeśli nie możemy sobie pozwolić na taki wydatek, warto jest zorientować się, czy nasze miasto nie oferuje tanich półkolonii.

Bardzo często Urzędy Miast, Biblioteki lub Placówki Oświatowe przygotowują zimowe półkolonie. Takie atrakcje czasami są zupełnie darmowe, lub za drobną opłatą. Przykładowo Wydział Edukacji UMŁ w Łodzi planuje w tym roku utworzyć 168 grup półkolonijnych. W ramach tego projektu przygotowane będą miejsca dla 2500 dzieci. Rodzice, którzy się zdecydują, będą mogli skorzystać z takiej formy wypoczynku dla swoich pociech za opłatą 10zł za dzień.

Zostajemy w domu?

Oczywiście żeby ferie zimowe były udane, wcale nie trzeba nigdzie wysyłać dziecka. Jeśli nie mamy możliwości, by zapewnić najmłodszym zorganizowany wyjazd, a w naszym mieście nie ma odpowiedniej oferty półkolonii, sami możemy stworzyć magiczny czas dla naszego dziecka. Jeszcze raz: nie ważne gdzie i za ile, ważne że razem! Jak się do tego zabrać? Warto zapytać najmłodszych o to, na co maja ochotę i wspólnie stworzyć plan na całe dwa tygodnie. Możliwości jest całe mnóstwo. Możemy chodzić na spacery, urządzać w domu turnieje w gry planszowe, wspólnie gotować, czytać, rysować. Zima w tym roku dopisuje, zatem czekają na nas sanki!

Jeśli nasze dziecko jest starsze, może warto zorganizować mu zwiedzanie własnego miasta? Zastanów się co ciekawego możesz pokazać i opowiedzieć swojemu dziecku o jego Małej Ojczyźnie. Wybierzcie się do kina, odwiedźcie muzeum w waszym mieście, sprawdźcie co się dzieje w Domu Kultury w okresie ferii. A przede wszystkim słuchajcie swoich dzieci, obserwujcie je i zadawajcie im pytania. Ferie zimowe to czas dla nich, niech o tym wiedzą i efektywnie wypoczywają. Dzięki temu będą miały więcej sił po powrocie do szkoły i będą budować klarowną granicę pomiędzy czasem na pracę, a czasem na odpoczynek.

Udanych ferii!

Post Author: Marta Wujek

2 thoughts on “Najlepsze pomysły na zimowe ferie 2017!

  Dagmara F.

  (23-03-2017 - 12:06)

  żeby jeszcze była pogoda, sam śnieg by wszystko załatwił – narty, sanki , lepienie bałwana czego chcieć więcej

  Marzenka76

  (19-05-2017 - 10:40)

  śnieg, śnieg uwielbiamy śnieg i zabawy na nim

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *