zachecanie do czytania

Jak zachęcić dzieci do czytania?

Czytanie jest zajęciem pochłaniającym mnóstwo czasu. Rozwija wyobraźnie, pozwala rozwijać procesy badawcze mózgu. Jest też relaksem, ucieczką od wszelkich urządzeń elektrycznych. Dawniej osobę oczytaną określano równocześnie jako kogoś wykształconego. To sprawdzony od pokoleń sposób, który i dla Twojego dziecka może być przepustką do rozwinięcia się na wielu frontach. Jak więc zachęcić do tej czynności dziecko, dla którego książki kojarzą się tylko ze znużoną nauką w szkolę? Zdziwisz się jak proste są sposoby nakłonienia dziecka do czytania.

Rodzicu, przede wszystkim idź z dzieckiem do księgarni i pozwól samemu wybrać książkę. Skorzystaj z własnej wiedzy i doświadczenia pracownic, zachęć dziecko do wybrania pozycji, która jest zbliżona do jego hobby. Jeżeli lubi jeździć konno, poszukaj jakiejś powieści o koniach, interesuje się sportem – znajdź coś o przygodach małych piłkarzy. Dodatkowo możesz posunąć się do lekkiej zachęty mówiąc, że synek/ córka koleżanki czytali tą książkę i byli zadowolenia. Daj dziecku wybór na rozpoczęcie jego kariery z czytaniem. Wyznacz dodatkowo czas, w którym będzie mógł przeczytać wybraną książkę. Nie zmuszaj go do tego a zachęć spróbowaniem czegoś innego.

Zacznij czytać książkę dziecku. Twój ciepły głos i bliskość sprawi, że czytanie będzie się dziecku kojarzyć z czymś przyjemnym. Buduj bliskość, twórz nowe zwyczaje w waszej rodzinie. Spraw, aby historyjkę czytaną na dobranoc dziecko nauczyło się na pamięć. Dumne z siebie na innych przykładach będzie chciało Ci pokazać, że umie. A Ty nagradzaj je małymi rzeczami za każdy literacki sukces. Aż w końcu zobaczysz, dziecko będzie czytało już samo do snu.

Następnie, gdy już rozwinie się w nim pasja nie zaniechaj jej. Spodobała mu się pierwsza książka z sagi – kup drugą! Inwestuj w swoje dziecko od najmłodszych lat. Nie wyłączaj światła, mimo iż dziecko będzie czytać po nocach. Zarwie nockę, nie będzie wyspany do szkoły, ale będzie na pewno szczęśliwy tym, co przeczytał. Czytanie edukuje, uwrażliwia na wiele rzeczy. Dodatkowo wyrabia też nawyk poprawnego pisania i mówienia. Jeżeli więc dziecko ma problemy w szkole zachęć go do czytania książek w celu poprawienia umiejętności. Nauka i zabawa mogą iść w parze.

Zaciekaw swoje dziecko. Obejrzyj z nim bajkę, która powstała na podstawie książki i zadaj pytanie, czy w pierwowzorze znajdują się różnice. Nie muszą istnieć, jednak ciekawość dziecka i możliwość odkrycia czegoś czym będzie mógł się pochwalić mamie da dziecku motywację. Rozpal więc w swojej pociesze tą iskierkę, opowiedz, że na swoim przykładzie sprawdzałaś czy w książkach pokazują to samo co w filmie. Faktem jest to, że film nigdy nie jest w stanie odzwierciedlić całego utworu. Zawsze coś zostaje pominięte i nawet najmniejszy szczegół może być rzeczą, którą właśnie odkryje Twój mały odkrywca. Dzieci lubią bawić się w detektywa, dlaczego więc nie spróbować?

I ostatnia z rad. Rodzice są autorytetem dla dzieci. Więc te ich naśladują. Jeżeli wasze dziecko będzie widziało, że i wy czytacie książki, to zda sobie sprawę, że takie zachowanie jest jak najbardziej prawidłowe, skoro robią to rodzice – Ci którzy wyznaczają, co jest dobre a co złe. Czytaj przy swoim dziecku, opowiadaj mu o książkach, miej je w domu. Spraw, aby czytanie było czynnością codzienną w waszym domu. Dziecko, które nie będzie widziało rodzica czytającego nie będzie uznawało książek, jako rzeczy mu przydatnych. Skoro jego rodzice nie czytają to i on nie musi. Dawaj dziecku dobry przykład i czytaj. Też dla siebie! Tłumacz, że czytasz dlatego, iż człowiek rozwija się w każdym wieku i niezależnie od tego, ile ma się lat można się nauczyć nowych rzeczy. Dziel z dzieckiem pasje. Zabieraj je ze sobą na zakupy do księgarni, a z pewnością któregoś razu zapyta Ciebie, czy mogłabyś i mu kupić jakąś małą pozycję literacką. Od małych książeczek do pozycji wielotomowych.

Summary
Jak zachęcić dziecko do czytania
Article Name
Jak zachęcić dziecko do czytania
Description
co zrobić by nasze dziecko chętnie sięgało po książki
Author
Publisher Name
123 Mądrzy Rodzice
Publisher Logo

Post Author: Kamila

3 thoughts on “Jak zachęcić dzieci do czytania?

  Mama Toma

  (07-06-2017 - 14:49)

  Chciałabym , żeby mój syn więcej czytał, ale próbowałam już chyba wszystkiego i nic nie działa, postanowiłam uzbroić się w cierpliwość być możne na fascynację książkami jeszcze za wcześnie

  Kornelia

  (07-06-2017 - 14:50)

  Moja bratanica czyta codziennie i wcale nie trzeba jej zachęcać

  Paula

  (07-06-2017 - 14:51)

  Nie wszystkie dzieci lubią czytać, tak jak zresztą dorośli

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *