zabawy na powietrzu

Gry i zabawy dla dzieci, czyli jak wykorzystać wiosenną pogodę!

Po zimowej szarudze nadszedł w końcu kwiecień, a wraz z nim piękna wiosenna pogoda! Warto korzystać ze sprzyjającej aury i zachęcić dzieci do zabawy na świeżym powietrzu. Ten czas z pewnością wyjdzie im na dobre, bo zabawy ruchowe i zręcznościowe dla dzieci na podwórku sprzyjają poprawie odporności, dotleniają organizm dziecka, a delikatne jeszcze o tej porze roku słońce w mig przegania smutki i chandrę! Podpowiadamy dziś, w co się bawić, aby dzieci – nawet te najmniejsze – nie miały ochoty wracać do domu! Nasz zestaw zawiera propozycje zabaw ruchowych i gier zręcznościowych (ale nie tylko) dla dzieci w prawie każdym wieku!
Poszukiwacze skarbów

To propozycja skierowana do starszych dzieci. Świetnie pobudza wyobraźnię i uczy logicznego myślenia. Odkrywanym lądem może być zarówno własny ogród, jak i również osiedlowy park albo nieznany dotąd dziecku teren (pod warunkiem, że znają go rodzice), zaś skarbem może być bilet do kina na dziecięcy film, słodka przekąska czy drobna zabawka. Przygotowanie odpowiedniej mapy dla małego odkrywcy świata to zadanie należące do dorosłych. Na początek mapa może być bardzo prosta i zawierać jedynie szkic drogi prowadzonej do drogocennego skarbu. Można ją również rozbudować o zadania do wykonania, które otwierają drogę do dalszej wędrówki – może to być przykładowo dziesięć pajacyków czy trzykrotne obiegnięcie ławki. Mapę można także podzielić na mniejsze fragmenty, które następnie ukrywamy w różnych punktach, albo możemy zastąpić ją spisanymi na kartach wskazówkami (jeżeli maluch nie potrafi jeszcze czytać, wówczas musimy mu pomóc). Wskazówki te powinny mieć charakter zadań do wykonania, np. „idź pięć kroków do przodu, siedem kroków w lewo – w butelce pod rozłożystą lipą znajdziesz kolejną podpowiedź”. Jeżeli teren na to pozwala, skarb możemy ukryć chociażby w nisko położonej dziupli albo w zakopanym pudełeczku.

 

Zielnik małego botanika

Ta zabawa jest uwielbiana przez z natury ciekawe świata dzieci. Przygotowanie własnego zielnika jest tak interesującym zajęciem, że dzieci – zarówno te mniejsze jak i starsze będą wprost zachwycone. By przygotować taki zielnik, potrzebujemy zeszyt, klej i długopis, ponadto przyda się również atlas roślin do nazywania znalezionych skarbów natury. Można także pokusić się o przygotowanie kolażu z zebranych liści, źdźbeł i kwiatów, jak również o kreatywne rysunki fantazyjnych (albo i nie) stworzeń na podstawie zebranych liści.

Twister

Ta prosta zabawa z pewnością rozbawi do łez całą rodzinę – wystarczy tylko spróbować! Jedyne czego potrzebujemy to koc i chętni do zabawy – im ich więcej, tym lepiej! Zadaniem bawiących się jest zmieszczenie się na rozłożonym na trawie kocu. Niby to proste, jednak cała trudność polega na tym, że za każdym razem, gdy wszyscy zajmą już swoje miejsce na kocu, ten w kolejnej rundzie jest składany na pół… By się zmieścić, dozwolone są w zasadzie wszystkie pozy i chwyty, choć Wy możecie podnieść poziom trudności i ustalić, że liczą się np. tylko pozycje stojące. Takie zabawy ruchowe i zręcznościowe dla dzieci nie tylko bawią, ale tez integrują całą rodzinę!

Ekologiczny pokaz mody

Gwarantujemy, że ta zabawa – na przekór swojej nazwie – spodoba się nie tylko mamom i córkom! Wymaga ona od uczestników nie lada pomysłowości i kreatywności – musicie przygotować kreacje i ozdoby wykorzystując różne części roślin, kartony, złotka po czekoladkach, rulony po papierze toaletowym, a także stare ubrania. Zabawa jest przednia w dużym towarzystwie, zaproście więc do tej zabawy na świeżym powietrzu rodzinę i znajomych z dziećmi – podzielcie się najlepiej w zespoły, przy czym mogą to być drużyny damskie i męskie albo mieszane. Będzie z pewnością bardzo śmiesznie, gdy tato przygotuje swoją propozycję liściastej sukienki dla córki, a syn przyozdobi mchem zapomniane mamine buty na obcasie. Cały pokaz mody możecie na pamiątkę nagrać lub sfotografować!

Tor przeszkód

To propozycja skierowana zarówno dla małych, jak i dużych twardzieli oraz twardzielek! Dzieci uwielbiają współzawodnictwo i szalone zabawy na świeżym powietrzu, więc z pewnością będą zachwycone, kiedy będą mogły skakać, biegać, turlać się, tarzać i wspinać – przy gorącej zachęcie rodziców, albo i lepiej, bo razem z nimi! Przygotowując tor przeszkód, zadbajmy o to, by był on bezpieczny – używajmy wiklinowych koszyków, starych opon, kartonów, plastikowych słupków czy koców. Sam wyścig może być indywidualny albo drużynowy, ze sztafetą. Z toru przeszkód nie rezygnujcie nawet wówczas, gdy jesteście rodzicami maluszka. Nawet roczniak będzie zachwycony, gdy w pogoni za ulubioną zabawką będzie mógł poraczkować na trawie, przedrzeć się przez zaporę z poduszek, przeczołgać się przez karton czy podreptać podpierając się o płot lub ścianę domu.

Tak jak pająk

Takie zabawy ruchowe to sprawdzony sposób na spożytkowanie ogromnych pokładów energii dziecka. Będąc na podwórku lub spacerze w parku, tropimy różne zwierzęta. Gdy napotkamy żabę, dziecko ma skakać jak żabka, gdy przeleci obok nas rozpędzona pszczoła, maluch ma za zadanie powtórzyć jej szalony lot, jeśli zaś napotkamy pajączka, dziecko ma spróbować uciekać się na czworakach – niczym spłoszony pająk.

Ringo

Ta znana od lat i prosta gra zręcznościowa jest wręcz idealna, by zachęcić pociechy do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Potrzebujemy do niej gumowego krążka, kawałka trawnika lub boiska podzielonego na dwa pola i minimum trzech osób (jedna z nich sędziuje podczas gry). Cała zabawa polega na rzucaniu gumowym krążkiem tak, aby ten wylądował na polu rywala. Oczywiście druga strona aktywnie broni się przed tym rzutem, próbując złapać krążek w locie. Co ważne, krążek powinien być wprawiony w ruch poziomy w stosunku do podłoża, a do rzucania nim, jak również łapania go możemy użyć tylko jednej i tej samej ręki. Podczas gry w ringo obowiązują także inne istotne zasady:

  • po przechwyceniu krążek powinien być odrzucony najszybciej jak to możliwe,
  • kółko nie może dotknąć innych części ciała zawodnika oprócz jego ręki,
  • podczas odrzucania kółka przynajmniej jedna noga musi dotykać podłoża,
  • krążek należy wyrzucić tak, by obrócił się,
  • niedozwolona jest zmiana kierunku rozpoczętego już rzutu krążkiem, co oznacza, że nie można zatrzymać ręki w trakcie rzutu ani zmienić kierunku rzutu.

Celem gry jest zdobycie 15 punktów w wyniku obrony własnego pola i takich rzutów kółkiem ringo z własnego pola, by krążek upadł na pole przeciwne. Punkty zdobywa się za każdy błąd przeciwnika, jak również traci za każdy błąd własny, powodujący wypadnięcie kółka ringo z gry. Do błędów zaliczamy: wypadnięcie krążka z ręki, przetrzymanie go, rzut kółkiem z nogami oderwanymi od podłoża, rzut po przełożeniu do drugiej ręki, zmiana kierunku rzutu. Oczywiście Wy na swoje potrzeby możecie nieco grę uprościć, zwłaszcza gdy jesteście rodzicami maluchów.

Zabawy ze skakanką

W zasadzie nieograniczone możliwości zabawy stwarza także poczciwa skakanka! Można wykorzystać ją do zabawy w lisi ogon – dziecko trzyma wówczas jeden koniec skakanki i ucieka, a pozostali muszą złapać jej drugi koniec. Kolejny pomysł to popularne niegdyś „Dziesiątki” – gdy dwie osoby kręcą skakanką, trzecia ma za zadanie przeskoczyć ją kilkoma różnymi stylami (np. lewą nogą, lajkonikiem czy krzyżykiem). Co więcej, każdy styl powinien być powtórzony dziesięć razy. Odpada ten, kto skusi. Inną godną polecenia zabawą z wykorzystaniem skakanki jest tzw.” Szczur”. Uczestnicy tej gry ustawieni są dookoła osoby, która znajduje się w środku ze skakanką trzymaną za rączkę i kręci się z nią w kółko. Pozostali mają przeskoczyć przez wirującą skakankę. Kto skusi, zmienia się ze „środkowym”. Jedna prosta skakanka może stworzyć najlepsze zabawy ruchowe dla dzieci na świeżym powietrzu!

Summary
Gry i zabawy dla dzieci, czyli jak wykorzystać wiosenną pogodę!
Article Name
Gry i zabawy dla dzieci, czyli jak wykorzystać wiosenną pogodę!
Description
Po zimowej szarudze nadszedł w końcu kwiecień, a wraz z nim piękna wiosenna pogoda! Warto korzystać ze sprzyjającej aury i zachęcić dzieci do zabaw na świeżym powietrzu.
Author
Publisher Name
123 Mądrzy Rodzice
Publisher Logo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *