Święta z dzieckiem – spędzanie Bożego Narodzenia z dziećmi

Święta Bożego Narodzenia jednym kojarzą się z odpoczynkiem i wyjątkowym czasem, który mogą spędzić razem z rodziną, a drugim z obowiązkami, bieganiną i nerwowymi przygotowaniami. Niezależnie od tego, do której z tych dwóch grup należysz, nigdy nie powinieneś dopuścić do tego, by dziecko odczuło, że w te świąteczne dni schodzi ono na dalszy plan. Ani w sytuacji, gdy porwie cię rozmowa z dawno niewidzianymi najbliższymi, ani też wtedy, gdy w stresie przygotowywać będziesz świąteczne potrawy. W tym artykule podpowiadamy, jak spędzić święta z dziećmi, by stały się one czasem wspólnego świętowania w radosnej, rodzinnej atmosferze.
Jak spędzić święta z dziećmi? Postaw na wspólne przygotowania!

Święta z dziećmi mogą być wyjątkowe i pełne radości, a nawet błogiego spokoju. Wystarczy nasze odpowiednie nastawienie, organizacja i przekonanie, że tak po prostu można.

Często bywa tak, że w trakcie świątecznych porządków, pieczenia, gotowania i dekorowanie świątecznych potraw włączamy dzieciom telewizję, która skutecznie zajmuje nasze pociechy na kilka następnych godzin. Głównym komunikatem, który wtedy wysyłamy dziecku, jest „nie przeszkadzaj mi”. Jeśli do tej pory przygotowania były dla Ciebie czasem, w którym tylko marzysz o tym, by dzieci nie było w pobliżu – zmień to koniecznie. Dzięki innemu nastawieniu w tej kwestii zyskasz nie tylko lepszą atmosferę w domu, ale także dostarczysz dzieciom mnóstwo radości i frajdy, jakiej czerpać będą ze wspólnych świątecznych przygotowań. Poza tym pomoc najmłodszych w przedświątecznych domowych zmaganiach może okazać się niezwykle cenna.

Święta z dziećmi – od czego zacząć wspólne przygotowania?

Dobrym sposobem na radosne, spokojne Święta z dzieckiem są wspólne przygotowania, w które zaangażowana jest cała rodzina. Dzieci bardzo chętnie pomagają w „dorosłych” obowiązkach. Nawyk ten warto, by dzieci nawet za kilka lat pamiętały o tym, że przed Świętami wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za ich przygotowanie. Wtedy ich pomoc stanie się wręcz niezastąpiona.

Od czego zacząć? Możesz np. poprosić malucha o pomoc w wycinaniu ciastek za pomocą foremek. Starsze dzieci z pewnością chętnie pomogą nam w lepieniu pierogów. Z kolei w trakcie porządków możemy poprosić dziecko o wycieranie razem z nami kurzu z półek lub też o ułożenie przez nie w odpowiednie miejsce zabawek, np. do skrzyni.

Koniecznie pamiętajmy także też o wspólnym, rodzinnym ubieraniu choinki. Przy okazji możemy tutaj ciekawie wykorzystać czas na wykonywanie własnych ozdób świątecznych.

Dlaczego warto przygotowywać się do Świąt razem z dziećmi?

Otóż takie podejście pozwoli dzieciom odczuć, że one także mają wpływ na wszystkie etapy świątecznych przygotowań. W dniu Wigilii wszyscy będą mogli być zatem dumni z osiągniętych efektów i po prostu dobrze wykonanej pracy. To z pewnością wartościowe i budujące doświadczenie w życiu każdego dziecka. Dla nas dorosłych z kolei będzie to ciekawa lekcja nabierania dystansu, by w te dni nie gubić się w gąszczu obowiązków i nie zapominać o tym, co tak naprawdę jest ważne. Nie wszystko musi być idealne, by sprawiło bliskim radość i dawało możliwość cieszenia się tak szczególnym czasem, jakim są Święta.

Święta z dziećmi – jak spędzić je naprawdę dobrze?

Święta to nie tylko porządki, prezenty i kolacja przy wspólnym stole. Celebrowanie Bożego Narodzenia razem z dziećmi dobrze jest rozpocząć od wyjaśnienia im, dlaczego właściwie spotykamy się tego dnia z całą rodziną, co świętujemy i na czym polega tradycja. Jeszcze w czasie przygotowań możemy wpleść w codzienne zadania snucie opowieści o Dzieciątku Jezus, naukę wspólnego śpiewania kolęd oraz uczenie dzieci świątecznych tradycji. Niech te rozmowy przygotują dzieci do zbliżających się Świąt, by poczuły one ich prawdziwe znaczenie, a przez to także ich magię.

Pomysły, jak spędzić święta z dziećmi w dniu Wigilii? Jest ich naprawdę wiele. Dla dziecka, któremu wcześniej opowiemy o Świętach, do których później wspólnie się przygotujemy, będzie to z pewnością równie wyjątkowy czas, co dla nas. Przećwiczone kolędy właśnie teraz będą mogły zostać zaprezentowane przed całą rodziną. Tutaj możemy przygotować sobie płytę z kolędami oraz ich teksty dla tych, którzy nie pamiętają słów poszczególnych pieśni oraz dla pozostałych dzieci, które mogą jeszcze nie znać wielu kolęd. Wspólne spędzanie z dziećmi czasu w tym dniu możemy urozmaicić także o różnorodne gry i zabawy. Świetnie sprawdzają się te najprostsze, niewymagające żadnych dodatkowych rekwizytów, np. rodzinne kalambury. Wspólnie z pozostałymi członkami rodziny możecie ustalić własne zasady, by zabawa przyniosła wam jak najwięcej radości.

Summary
Święta z dzieckiem - spędzanie Bożego Narodzenia z dziećmi
Article Name
Święta z dzieckiem - spędzanie Bożego Narodzenia z dziećmi
Description
Święta Bożego Narodzenia z dziećmi - czy mogą być czasem spokoju i prawdziwej radości? Czy nie zatracamy sensu świąt w przedświątecznej gorączce przygotowań? Może warto przygotować Święta, każdy ich etap, razem z dziećmi, nawet naszymi najmłodszymi pociechami. Podpowiadamy, jak spędzić Święta z dziećmi naprawdę dobrze.
Author
Publisher Name
123madrzyrodzice
Publisher Logo

Post Author: Kamila Wojcik

2 thoughts on “Święta z dzieckiem – spędzanie Bożego Narodzenia z dziećmi

  marodex001

  (05-12-2017 - 09:22)

  Święta to magiczny czas, zwłaszcza teraz kiedy są dzieci, ten czas nabiera zupełnie innego znaczenia.

  Natalia

  (05-12-2017 - 09:25)

  Oczywiście – prezenty to nie wszystko. Ale radość dzieci z prezentów – chwilo trwaj uwielbiam na nie patrzeć gdy rozpakowują prezenty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *