Podczas gdy dla was pojawienie się na świecie potomka jest już znanym doświadczeniem, wasze pierwsze dziecko może odczuwać w związku z tym całe mnóstwo, często sprzecznych ze sobą, emocji. Z jednej strony rozpierać go będzie ciekawość oraz radość z braciszka lub siostrzyczki, z drugiej zaś kiełkować pierwsze poczucie zazdrości i niepewność tego, co wydarzy się dalej.
Kolejne dziecko to wiele zalet zarówno dla was, jak i dla waszego malucha. Warto jednak zatroszczyć się przy tym o to, by świadomie przygotować dziecko na przyjście nowego członka rodziny. W poniższym artykule opowiadamy więc o tym, jak przygotować dziecko na rodzeństwo, pomagając mu wejść w nową życiową rolę, starszego brata lub starszej siostry.
Zacznij od rozmowy ze starszym dzieckiem
Dobrze jest jak najszybciej porozmawiać z dzieckiem o rodzeństwie. Nie chodzi o to, by od razu przekonywać malca do tego, jak to świetnie jest mieć rodzeństwo, lecz jedynie poznać jego odczucia. Rozmowa może rozpocząć się od poinformowania syna lub córki, że postanowiliście mieć drugie dziecko i ciekawi was, co o tym myśli.
Spotkać możecie się zarówno z ekscytacją, jak i sprzeciwem. Warto pamiętać, że w tej rozmowie nie chodzi o żadne zmienianie nastawienia dziecka. Taka wymiana zdań pokaże waszemu smykowi, że ważne jest dla was jego zdanie, oraz stanie się świetną podstawą do dalszych rozmów. Dzięki temu będziecie mieli większą świadomość dotyczącą tego, jak przygotować dziecko na rodzeństwo w zgodzie z jego obawami i odczuciami.
Opowiadaj, jak czekaliście na narodziny starszego dziecka
Takie wspomnienia mogą być dobrym lekiem na zazdrość starszego dziecka. Pomogą zarówno w trakcie ciąży, jak i później, kiedy drugie dziecko już się urodzi. Porozmawiaj ze swoim maluchem o tym, jak był on oczekiwany, pokaż zdjęcia z czasu ciąży i pamiątki z dzieciństwa, np. czapeczkę lub ulubioną grzechotkę. W ten sposób dziecko zrozumie, że poświęcanie uwagi rozwijającej się w brzuchu siostrze lub bratu nie wynika z odtrącenia starszaka, lecz naturalnej czułości – tej samej, z którą i on był traktowany. Takie wspomnienia chętniej angażują też dziecko w przygotowania domu na narodziny nowego członka rodziny.
Jak przygotować dziecko na rodzeństwo
W przygotowywaniach dziecka ważne jest uświadomienie, że nie tylko to wy będziecie mieli drugie dziecko, ale i wasz starszy maluch będzie miał przy tym rodzeństwo. To z kolei wymaga wejścia w zupełnie nową rolę – brata lub siostry. Jak to robić? Pomocne będzie na pewno włączenie dziecka w przygotowania: wspólnie wybierajcie ubranka dla niemowlaka, wózek czy zabawki, angażujcie dziecko w urządzenia pokoju dla maluszka czy nawet wybór imienia.
Dobrze jest pilnować, by oczekiwania waszego starszego dziecka nie rozminęły się z rzeczywistością. Już w trakcie ciąży opowiadajcie o tym, co będzie się działo po narodzinach maluszka. Bądźcie szczerzy, mówiąc, że na początku noworodek nie będzie bawił się ze starszakiem, lecz przede wszystkim tylko spał i jadł. Warto wspomnieć o tym, jak ważna będzie pomoc, ponieważ takie małe dziecko nie umie niczego samo zrobić. Tu dobrze jest uświadomić starszakowi, że jako starszy brat lub siostra będzie stanowił wzór dla malucha. Niech poczuje się przy tym chwalony za wszystko, czego do tej pory dzielnie się uczył.
Dobre rozwiązanie to pomoc taty
W ostatnich miesiącach ciąży niezwykle potrzebna staje się pomoc taty. Dzięki temu nie tylko mama może spokojnie skupić się na zbliżających się narodzinach, ale i starsze dziecko nie czuje tak bardzo, że mama nie poświęca mu tyle samo uwagi. Pod koniec ciąży niemożliwe jest choćby bawienie się już w te same zabawy, co wcześniej. Jeśli nie ma możliwości, by więcej czasu poświęcał z dzieckiem ojciec, to w takich sytuacjach zalecane jest mówić, że nie można się bawić przez duży brzuch, który przeszkadza. Informacje niosące przekaz, że zabawa jest niemożliwa przez dzidzię w środku, zostaną zakodowane w głowie starszaka jako pierwsze przekładanie potrzeb malucha nad jego.
Pomoc taty pozwala się też lepiej oswoić z czasem po narodzinach drugiego dziecka. Maluch nie czuje wtedy odtrącenia, bo przecież cały czas tata bawi się z nim, zajmuje jego czas. Jako formę zabawy można wykorzystać wyjście na plac zabaw, na którym starszak spotka się z innymi dziećmi. Jest to szczególnie ważne w przypadku tych maluszków, które nie miały jeszcze takiej okazji. Zabawa na placu zabaw uczy dzielenia z innymi i wspólnej zabawy, przygotowując do bycia bratem lub siostrą.
Drugie dziecko w rodzinie – czego się wystrzegać
Drugie dziecko w rodzinie to wejście w nową rolę nie tylko pierworodnego, ale i was jako rodziców. Narodziny maluszka oznaczają bycie rodzicami już nie jednego, lecz dwóch dzieci, których wychowanie różniło się będzie od dotychczasowego. Warto przygotować się na ten czas już wcześniej, by nie czuć zaskoczenia, gdy relacja rodzeństwa nie będzie od razu tak idealna, jak oczekiwaliśmy.
Mówienie starszakowi, że „powinno być rozsądniejsze” ma też swoje złe strony
To dość częste, by w trakcie konfliktów lub wielu innych sytuacji mówić starszemu dziecku, że powinno być mądrzejsze, bardziej odpowiedzialne itp. Bycie starszym rodzeństwem nie powinno jednocześnie wykluczać z bycia stale dzieckiem. Starajmy się tego wystrzegać, ponieważ o wiele częściej zamiast dumy z bycia dużym budzi to w starszaku blokadę przed wyrażaniem siebie.
Nie karz za emocje
Dla starszego dziecka pojawienie się rodzeństwa to ogromne wydarzenie. Nic dziwnego, że wzbudzić może wiele emocji. Jeśli dziecko nagle zacznie robić wam wyrzuty, krzyczeć lub płakać odciągając uwagę od noworodka, to nie reagujcie karami. Choć zachowanie starszaka nie jest zbyt przyjemne, to mimo wszystko nie jest ono złe – jest po prostu wyrazem dużego stresu. Nim dziecko przyzwyczai się do nowej sytuacji, czasem konieczne jest wiele cierpliwości.
Nie zabraniaj pomocy przy noworodku
Naturalne może być to, że starsze dziecko będzie chciało pomagać przy młodszym, np. kąpać lub przewijać. To jasne, że często jego pomoc może być źródłem dodatkowych problemów, jednak nie powinniśmy zabraniać, mówiąc, że ma się natychmiast odsunąć i nie przeszkadzać. Lepiej zlecić dziecku jakieś drobne zadanie, które nam nie będzie utrudniało pracy, a jednocześnie da starszakowi satysfakcję, np. podanie nowej pieluszki z szuflady.
1 thoughts on “Drugie dziecko? Jak przygotować dziecko na rodzeństwo”
maryla
(06-03-2018 - 10:39)Syn bardzo prosił o siostrę gdy miał dwa lata. Doczekał się. Po przyjściu ze szpitala siostra pojawiła się w domu wraz z wymarzoną przez niego zabawkową ciężarówką. Z zazdrością musimy sobie radzić do dziś – mimo wszystko, często na towarzyszy.